Türkiye’nin güneyinde yer alan sıcak iklimi ve eşsiz denizi ile öne çıkan Antalya birbirinden güzel komşu iller ile çevrelenmiştir. Benzer tarihi ve kültürü paylaşan bu illerin her birinde tarihin farklı bir parçası yer alır. Antalya’dan komşu illere günübirlik veya kısa süreli tatile çıkmak isteyenler için ünlü turizm mekanlarını derledik. İşte Antalya’ya yakın iller ve görülmesi gereken ünlü bölgeler.

antalya-9

BURDUR GEZİLECEK YERLER

Burdur, Antalya’nın en yakın komşu illerinden biridir. Antalya ile Burdur arası ortalama 125 km’lik mesafe bulunur. Denize kıyısı olmayan Burdur, Türkiye’nin en ünlü göllerinden birine sahiptir. Antalya’nın yakın komşusu Burdur’da gezilecek birçok yer bulunur.

burdur kervansaray

Antalya’dan şehir dışına günübirlik turlara katılmak isteyenler için Burdur’da birbirinden güzel rotalar yer alır. İşte o rotalardan bazıları:

SALDA GÖLÜ

Bembeyaz kumların, turkuaz rengi sularla buluştuğu Salda Gölü görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülüyor. Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan göl bir tarafında ormanlar diğer tarafında bembeyaz kumsallarla çevrilidir. 44 kilometrekareye yayılan göl Türkiye’nin en derin ilk üç gölü arasındadır.

Salda Golu 9 680X453

Berrak turkuaz rengi suları ile ilde önemli bir turizm bölgesi haline gelen Salda Gölü aynı zamanda içerisindeki mineral ve bileşenlerle cilde faydalıdır. Doğal Sit Alanı olarak kabul edilen göl Burdur’da görülmesi gereken yerlerden biridir.

KİBYRA ANTİK KENT

Burdur’un Gölhisar ilçesinde yer alan Kibyra Antik Kenti Antik çağlardan kalma oldukça büyük bir stadyumu barındır. Yüzyıllardır ayakta duran antik yapılar bölgede tarihi bir atmosfer oluşturmuştur.

kybra

Bayramda Antalya’ya gelen sürücüler dikkat… Jandarma 24 saat mobil radarlı denetimde Bayramda Antalya’ya gelen sürücüler dikkat… Jandarma 24 saat mobil radarlı denetimde

13 bin kişilik antik stadyumun yanı sıra tiyatro, agora, hamam, meçli binası ve anıt mezarlardan oluşan bir dizi antik yapı yer alır. Antik Kentte kırmızı ve beyaz mermerlerden yapılmış Türkiye’nin en ünlü Medusa Mozaiği bulunur.

SAGALASSOS ANTİK KENT

Burdur’un Ağlasun ilçe sınırlarında yer alan Sagalassos Antik Kenti bir zamanlar Roma’nın en önemli şehirlerinden biriydi. Yüzyıllardır tarihe meydan okuyarak ayakta duran bu antik yapılar dönemin mimarisini yansıtır.

sagalassos antik kentr

Oldukça yüksek bir bölgede konumlanan antik kentte agora, çeşme, tiyatro, kütüphane, kilise meclis binası gibi yapılar bulunur.

İNSUYU MAĞARASI

Burdur- Antalya karayolu üzerinde yer alan İnsuyu Mağarası Akdeniz’de yaygın olan karstik kayaların zamanla erimesi ve aşınması sonucu meydana gelmiştir.

insuyu mağarası

Mağaranın içi kendine özgü girintiler ve sarkıtlarla doludur. Mağaranın içinde yer alan su da karbonatlı maden suyu olması ile dikkat çeker. İnsuyu Mağarası da bölgede Doğal Sit Alanı olarak tescil edilen bölgelerden biridir.

ISPARTA GEZİLECEK YERLER

Antalya’nın en yakın komşularından bir diğeri olan Isparta ile Antalya arasında ortalama 130 km’lik mesafe bulunur. Güller şehri olarak anılan Isparta zengin coğrafyasında görülmesi gereken birbirinden güzel yerleri barındırır. İşte Isparta’da görülmesi gereken yerler:

Isparta

KUYUCAK LAVANTA KÖYÜ

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde yer alan Kuyucak Köyü uçsuz bucaksız lavanta tarlaları ile ünlüdür. Köy ile Isparta merkez arasında 50 km mesafe vardır. 

kuyucak lavanta

Lavantaların açtığı bahar aylarında lila ve mor renge bürünen köy fotoğraf karelerini süsleyen manzara oluşturur. Lavanta Köyü, Isparta2ya gelenlerin ziyaret ettiği bölgelerden biridir.

EĞİRDİR GÖLÜ

Isparta denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Eğirdir Gölü, etrafını çevreleyen yaşam alanları ile kendine özgü bir göl manzarası oluşturur.

eğirdir gölü

Karstik bir tatlı göl olan Eğirdir Gölü’nün kıyı uzunluğu 150 km olarak ölçülmüştür. Berrak suları ile bir denizi anımsatan Eğirdir Gölü, Türkiye’nin en büyük dördüncü gölü olarak bilinir. Bu doğa harikası gölge gün batımlarını izlemek oldukça keyif vericidir.

KOVADA GÖLÜ

Isparta Eğirdir ilçe sınırlarında yer alan Kovada Gölü ilçenin en gözde bölgelerinden biridir. Zengin bir flora çeşitliliğine ve yaban hayata sahip olan Kovada Gölü etrafını çevreleyen yemyeşil ormanların arasında doğanın tam kalbinde yer alır.

kovada gölü

Milli Park olarak ilan edilen Kovada Gölü, doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, kuş gözlemleri ve kamp yapmak gibi çeşitli aktiviteler için tercih edilir.

YAZILI KANYON

Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırlarında yer alan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, tarih ve doğanın iç içe geçtiği eşsiz bir doğa harikasıdır. Kanyon’da Bizans dönemine ait ibadet yerleri, yazıtlar ve sunak yer almaktadır.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Zengin bitki örtüsü ve yaban hayat çeşitliliği ile ziyaretçilerine doğanın tadını çıkarma fırsatı sunan kanyon aynı zamanda tarihi Kral Yolundan da geçer. Bu nedenle bölgede eski uygarlıkların izleri yaşamaktadır. Yazılı Kanyon, turistler tarafından Isparta’da en çok ziyaret edilen, yürüyüş, kamp ve doğa sporları yapma fırsatı sunan yerlerden biridir.  Epikür’ün “Hür İnsan”  adlı şiirini yazdığı kaya en dikkat çeken yerdir.

KONYA GEZİLECEK YERLER

Antalya’nın Kuzeyinde yer alan komşularından bir diğeri de Konya’dır. Antalya ile Konya arasında mesafe ortalama 320 km civarındadır. Mevlana’nın şehri Konya, ziyaretçilerine birçok gezi rotası sunar. İşte Konya’da gezilecek yerler:

konya-1

MEVLANA MÜZESİ

Günümüzdeki Mevlana Müzesi’nin olduğu bölge Selçuklu döneminde sarayın gül bahçesiydi. Sultan Alaattin Keykubat bu bölgeyi Mevlana’nın babasına hediye etti. Mevlana’nın babası ölümünün ardından bu türbeye defnedilmiştir. Mevlana’nın babasının ölümünün ardından bölge halkı müzenin olduğu bölgenin türbe olmasını istemiş ancak Mevlana ‘gök kubbeden daha iyi türbe mi olur’ demiş ve istekleri geri çevirmiştir.

Mevlana Turbesi

Mevlana’nın ölümünün ardından oğlu Sultan Veled bu isteği yerine getirmiş ve bölgeyi türbe haline getirmiştir. Günümüzde müze olan bölge Konya’ya gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği bölgelerden biridir.

TUZ GÖLÜ

Konya, Aksaray ve Ankara yolları üzerinde yer alan Tuz Gölü, Türkiye’nin en ilgi çekici bölgelerinde biridir. Ülkedeki tuz ihtiyacının büyük kısmını karşılayan göl bilinen göllerden çok daha farklı bir atmosfere sahiptir.

tuz gölü

Beyaz tuzların yanında pembemsi bir renkte kalan göl sıra dışı bir manzara oluşturur. Özellikle kış aylarında göçmen kuşların ve flamingoların bölgeye gelmesiyle kuş gözlemi yapmak isteyenler için de eşsiz bir fırsat ortaya çıkar.  Bölge hem yaban hayatı hem de kurak bitki örtüsünde yaşayan endemik canlılara ev sahipliği yapar.

TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ

2015 yılında hizmete açılan Tropikal Kelebek Bahçesi, Avrupa’daki en büyük kelebek uçuş bölgesi unvanına sahiptir.

tropikal kelebek bahçesi

Dünyanın dört bir yanından gelen tropikal kelebeklerin uçuştuğu bahçede aynı zamanda zengin bitki çeşitliliği de yer alır. Rengarenk kelebeklerin uçuştuğu bahçe aile ve çocukları ile vakit geçirmek isteyenler için farklı bir deneyimdir.

MERSİN'DE GEZİLECEK YERLER

Mersin, Antalya’nın doğusunda yer alan en uzak komşusudur. Antalya ile Mersin arası ortalama 480 km’dir. Uzun bir kıyı şeridine sahip olan Mersin, ziyaretçileri için gezilecek birçok seçenek sunar. İşte Mersin’de gezilecek yerlerden bazıları:

mersin-1

KIZKALESİ

Mersin’in simgesi haline gelen Kız Kalesi denizin ortasında küçük bir adacığa kurulmuştur. Kıyıya 600 km uzaklıkta olan Kız Kalesi’nin günümüzden binlerce yıl önce I. Leon tarafından yapıldığı bilinmektedir. Kale günümüzde kadar birçok farklı amaçlarla kullanılmıştır.

kız kalesi

Kız Kalesi hakkında ilgi çekici bir efsane bulunur. Efsaneye göre bir falcı, krala bir gün çok sevdiği tek kızının yılan sokularak öleceğini söyler. Bunun üzerine kral kızını denizin ortasında yılanların ulaşamayacağı bu kaleye getirir. Ancak bir gün kralın kızına gelen üzüm sepeti içinde yılan çıkar ve kızı öldürür.

UZUNCABURÇ OLBA ANTİK KENTİ

Roma’nın miraslarından biri olan Olba Antik Kent binlerce yıl öncesine ışık tutan tarihi eserlere sahiptir.

Mersin Uzuncaburc

Sütunlu Cadde, Tören Kapısı, tapınaklar, tiyatro, kule ve anıt mezarlar ile bir zamanlar burada yaşamış uygarlıkların günlük yaşamının izlerini yansıtır.

CENNET CEHENNEM ÇÖKÜKLERİ

Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan Cennet Cehennem Obrukları doğanın ve tarihin iç içe geçtiği bir yerdir. Doğal yollarla oluşan ve birbirlerine yakın konumda bulunan obrukların Yunan mitolojisinde önemli bir yeri vardır. Yunan mitolojisinde Zeus’un alevler saçan ejderha ile savaşmasının ardından onu bir süre cehennem çukuruna hapsetmiştir.

Cennet Ve Cehennem

Cennet Obruğunun içinde yer alan mağaraya giriş yeri bulunur ancak Cehennem obruğunun içine girmek mümkün değildir. Cennet Obruğunun içinde aynı zamanda Meryem Ana’ya ithafen yaptırıldığı düşünülen bir klişe yer alır. Cennet obruğunun diğer tarafından ise Zeus Tapınağı yer almaktadır.

AYNALIGÖL MAĞARASI

Mersin’in Aydıncık ilçesinde yer alan Aynalıgöl Mağarası bir çoban tarafından şans eseri bulunmuştur. Günümüzden binlerce yıl önce oluşan mağara içerisinde kendine özgü sarkıt, dikit gibi şekillere sahiptir.

Aynaligol Magarasi

Mağara 2021 yılında Tabiat Anıtı ilan edilmiştir.

MUĞLA’DA GEZİLECEK YERLER

Antalya’nın Batı Bölgesindeki komşusu olan Muğla Ege’ni en zengin coğrafyasına sahip bölgesidir. Antalya ile Muğla Arasında ortalama 330 km’lik yol bulunur. Muğla, Türkiye’de en çok turist ağırlayan bölgelerden biridir.

Oludeniz

Muğla birbirinden güzel koy, kanyon ve limanlara sahiptir. Aynı zamanda zengin coğrafyası ve doğal kaynakları ile tarih boyunca birçok uygarlığın yerleşim yeri olmuş ve bu uygarlıkların izlerini günümüze kadar yaşatmıştır.

Kaunos Antik Kenti

Muğla’da hem doğa hem de tarihin içi içe geçtiği sayısız yer bulunur. Bunlardan başlıcaları Bodrum, Fethiye, Ölüdeniz, Milas gibi bölgelerdir. Bunların yanı sıra Muğla’da mutlaka görülmesi gereken yerler şu şekilde sıralanabilir:

Azmak Nehri

Dalaman Çayı, Azmak Nehri, Kabak Koy Saklıkent kanyonu, İncekum Plajı , Dalyan Kral Mezarları, Datça, Bördübet koyu gibi yerlerdir.

datca

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA