Türkiye’nin ihracatını artırmada ‘Türkiye Projesi’ olarak kabul edilen pandemi dışında 4 kez Antalya’da gerçekleştirilen Interfresh Eurasia Fuarı İzmir’e taşındı. Meyve sebze sektöründe Türkiye’nin tek fuarı olan Interfresh Eurasia 26-28 Eylül tarihileri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek.

Türkiye'nin gıda ihracatında güçlü sektörlerinden, yıllık 3,5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıran meyve sebze sektörü, İzmir’e gelecek alım heyetleri ve Avrupa, Rusya, Bulgaristan ve Ortadoğu ülkelerinin önemli zincir market yöneticilerinin de katılacağı İnterfresh Eurasia Fuarı tanıtımı İzmir’de Ege İhracatçı Birliklerinde (EİB) gerçekleştirildi.

Acıgöl, Kurban Bayramı'nın gözdesi oldu Acıgöl, Kurban Bayramı'nın gözdesi oldu

FUARA YOĞUN İLGİ

Türkiye’nin taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri ihracatında 2026 yılı için ortaya koyduğu 2 milyar dolar hedefine ulaşmasına katkı koyması beklenen İnterfresh Eurasia Fuarı tanıtım toplantısına ilgi yoğun oldu. Toplantıya, EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği(EYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Antexpo Fuarcılık Genel Koordinatörü Murat Özer, EYMSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ve EYMSİB Meyve Sebze Mamul Alt Komite Başkanı Deniz Celep ile kalabalık İzmir basını katıldı.

EGE BÖLGESİ’NDE CİDDİ İHRACAT YAPILIYOR

Cengi̇z Balik (Small)

Meyve sebze sektörünün Türkiye’de yapılan tek fuarı olduğu İnterfresh Eurasia Fuarı’nı önemsediklerini belirten Hayrettin Uçak, şöyle konuştu.

‘’Interfresh fuarı sadece taze meyve sebze ürünleri için bir fuar olarak algılanabiliyor. Ancak meye ve sebzenin dört halinin, yani yaşının, kurusunun, mamulünün, konservesinin olduğu bir fuar ve depolama, lojistik, paketleme ile birlikte meyve sebze sektörünün tamamına hitap ediyor. Daha önce Antalya’da yapılıyordu. İhracatçıların çoğunluğu Ege bölgemizde olduğu için bu fuarı İzmir’de yapılmasını talep ettik. Ege’de ciddi bir ihracat var. Burada ihracat yapıldıkça üreticilerimiz de ürünlerini değerli satabiliyor. İhracat olmadan hiçbir şey olmaz. Ürettiğimiz ürünün yüzde 100’ünü ihraç ediyoruz. İthalatımız yok. Lojistik olmadan da ihracat olmaz. Bu sene stant satışları ikiye katlamış durumda. Hem katılımcı hem ziyaretçi bakımından başarılı bir fuar olacak.’’

BÜYÜK MARKET ZİNCİRLERİ İZMİR’E GELİYOR

Interfresh Eurasia Fuarı’nın 7 yıl önce başladığını, pandemi döneminde 2 yıl ertelemek zorunda kaldıklarını anlatan Antexpo Fuarcılık Genel Koordinatörü Murat Özer de geçen yıl fuara 9 farklı market zinciri geldiğini anımsattı. Özer, şöyle devam etti.

‘’Bu yıl İzmir’de yapılacak Fuarımıza 13 market zinciri katılacağını teyit etti. Bunun 15’e çıkacağını düşünüyoruz. Geçen yıl Brezilya ve Kanada gibi uzak ülkeler dahil olmak üzere 44 ülkeden alım heyeti gelmişti. Bu yıl 50’nin üzerinde alım heyeti gelecek.’’ Özer, fuara katılacak firmalara İzmir Ticaret Odası’nca yüzde 80, KOSGEB tarafından da çeşitli katılım destekleri verildiğini bildirdi.

EGE BÖLGESİNDE DONMUŞ, KURUTULMUŞ VE KONSERVEDE ÖNE ÇIKIYOR

Sektörün tek fuarı olan İnterfresh Eurasia’yı Antalya’dan İzmir’e getirme sebeplerini aktaran Özer, “Ege Bölgesinin arka kısmı özellikle kurutulmuş, donmuş ve konservede ön plana çıkıyor. Antalya sebze ve meyvede öne çıkıyordu. Ege Bölgesi, donmuş, kurutulmuş ve konservede çok kuvvetli. Market zincirleri son 2 yıldır şoklayarak dondurma ve kurutulmuş ürünlere ilgi gösteriyor” dedi.

Interfresh Eurasi̇a Fuari (Small)

Fuarcılığın devlet politikası olması gerektiğini anlatan Özer, ‘’Türkiye’de fuarcılık kamudan tam destek göremiyor. Fuarcılık devlet politikası olmalı. Almanya’da fuarlara yerel yönetimler sahip çıkıyor.’’ Diye sözlerini tamamladı.

Murat Özer, bu fuarı gelecek yıllarda, İzmir, Mersin ve Antalya’da da yapabileceklerini sözlerine ekledi.

EYMSİB Meyve Sebze Mamul Alt Komite Başkanı Deniz Celep ise mamulcülerin konserve, kurutulmuş ve donmuş kısmında çalıştıklarını ve bu sektörlerden Ege Bölgesi’nde yüzde 30’a yakınının fuara katılacağını belirtti. Celep, ‘’Donmuş, kurutulmuş, konserve ve meyve suları sektörü için bu fuar bir şans olacak. İzmir’de ilk kez düzenlenecek bu fuar ses getirecek. İzmir aynı zamanda gastronomi kenti de. Bu fuar gastronomiyi de destek verecek’’ diye konuştu.

İLK ALMANYA’DA AÇILMIŞTI

EYMSİB Başkan Yardımcısı Cengiz Balık da, Almanya’da düzenlenen FruitLogistica Fuarı’nın ilk açılışından bugüne kadar olan büyüme hamlesisini çok yakından gördüğünü söyledi. Balık, ‘’Interfresh Fuarı da büyüyecek. İzimir’in fuar firması ve İzmir’in yöneticileri de sahip çıkıyor. Otelleri ve restoranlara da elbette iş düşüyor. Bu fuar İzmir ekonomisine de katkısı olacak. Alım heyetlerine üretim alanlarımızı ve tesislerimizi gösterme şansımız olacak’’ dedi.

Kaynak: BÜLTEN