Türkiye’nin turizm cenneti Antalya yeni sezona giriş yaptı. Yaz mevsiminin gelmesi ile kente gelen turist sayısında artış yaşanıyor. Antalya’ya dış ülkelerden giriş yapan turist sayısında Rusya hala ilk sıralardan yer alsa da henüz Avrupalı turist sayısında beklenen yükselme yaşanmadı.  Turizm sektöründe çalışan personeller şu an gelen turistlerin fazla harcama yapmadığını belirtiyor.

turizm-1

ANTALYA’YA TURİST GELİYOR ANCAK..

Antalya’da turizmde önemli bir yer tutan tur turizmi sıklıkla tercih edilen gezi aktivitelerinden biridir. Tur servisleri gelen turistleri havaalanından karşılayarak Antalya’nın ilçelerini ve çevre illeri gezdiriyor ardından otellerine bırakıyor.

27878770 1593942884

Antalya’ya milli maç müjdesi... Belediye vatandaşları davet etti Antalya’ya milli maç müjdesi... Belediye vatandaşları davet etti

Tur turizmi Antalya’da oldukça popülerdir. Antalya’da tur düzenleyen birçok tur şirketi bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen turistler bölgede görülmesi gereken yerleri turlar aracılığıyla keşfediyor. Bu geziler ile hem tur otobüsleri hem de gezi yapılan bölgelerdeki işletmeler kazançlı çıkıyor.

turizm antalya-1

Antalya’da gezi turları düzenleyen servisçiler gelen turistlerin çoğunlukla İran ve Pakistan, gibi bölgelerden geldiğini Ruslar hala gelse de Avrupa’dan gelen turist sayısında azalma yaşandığını belirterek mevcut turistlerin çok daha az harcama yapmadıklarını söylüyor.

turizm-2

Tur servisi işletmeleri son dönemlerde gündemde olan ara personel sıkıntısından bahsetti. Dışarıdan gelen personele kalacak yer bulmak konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek “Farklı illerden servisler için personel geliyor onlara ev tutmak zorunda kalıyoruz. 3 personele toplam 40 bin TL’ye ev tuttum. Mecburen ev tutuyoruz.” açıklamasını yaptı.

111 Kategori

ANTALYA’YA 2024 YILINDA EN ÇOK NEREDEN TURİST GELDİ?

2024’ün ilk aylarında Antalya’ya dış hatlardan toplam 2.023.069 yolcu geldi. Bu yolcuların büyük çoğunluğu Almanya’dan gelen yolculardır. Almanya’da Antalya’ya 2024’ün ilk 4 ayında 539.216 yolcu geldi. İkinci sırada Rusya yer alıyor. Rusya’dan 351.544 yolcu geldi.  Ancak Rusya’dan gelen yolcular bir önceki yılla karşılaştığında %10’luk bir azalma gösteriyor. Üçüncü sırada İngiltere yer alıyor. 2024 ilk 4 ayında İngiltere’den 265.845 turist geldi. Bu sayı bir önceki yıla göre %33 oranında artış gösterdi.

Antalya Ya Hava Yoluyla Gelen Turist Sayisi 7 Milyonu Gecti 8186

Dış hatlardan gelen yolcu sayısında artış gösteren diğer ülke İran oldu. 2024’ğn ilk 4 ayında İran’dan Antalya’ya dış hatlar üzerinden 31.002 turist geldi. Bu sayı bir önceki yıla göre %53 oranda artarak rekor artış gösterdi. Aynı zamanda Ukrayna ve Fransa’da da %50’yi aşan artış yaşandı.

Antalya Havalimani Rus Turist (Small)

Hava yolu ile gelen turistlerin yanı sıra karayolu üzerinden de yoğunlukla turist gelmektedir. Türkiye'nin komşu ülkelerinden gelen turistlerde de çoğunluğu İran oluşturuyor. 

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA