Türkiye’de hızla enflasyon oranının artmasıyla birlikte vatandaşların alım gücü her geçen yıl azalmaya devam ediyor. Yaşanan alım gücü azalışı sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa Ocak ve temmuz ayında memur ve asgari ücretli çalışanların maaşlarına zam uygulanmaya başladı. Bu artıştan muaf bırakılan emekli, dul ve yetimler ‘Biz nasıl geçineceğiz’ diyerek isyan ediyor.

Türkiye’de hızla enflasyon oranlarının artmasıyla birlikte günlük zam haberleriyle uyanan vatandaşların maaşı her geçen gün pul olmaya devam ediyor. Barınmadan, gıdaya oradan da tekstil ürünlerine kadar birçok üründe uygulanan fahiş zam uygulamaları sebebiyle vatandaşların 6 ayda bir aldığı maaş zamları bile fayda etmemeye başladı. Yaşanan maaş artışlarından yararlanamayan emekli, dul ve yetimler devletin kendilerini görmezden geldiğini düşünerek serzenişte bulunmaya başladı.

EN DÜŞÜK BİN 875 LİRA

Dul ve yetim maaşı, şartları taşıyan vefat eden sigortalının eşine ve çocuklarına ödenmektedir. Dul ve yetim aylığı ödemeleri, vefat eden sigortalının emekli maaşına göre hesaplanmaktadır. Ocak ayından yapılan zammın ardından en düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraya yükseltilmişti. Temmuz ayı ara zammının ardından kök maaştan yüzde 25’lik zam alan emeklinin cebine zamlı maaş yansımadı. Şu an için en düşük dul maaşı ise 3 bin 750 lira oldu. Çocuğu olmayanlar için bu miktar 5 bin 625 lira olarak belirlendi. En düşük yetim (ölüm) aylığı alanların maaşları ise en düşük bin 875 lira oldu.

2 YETİM MAAŞIM BİR KİRA ETMİYOR

Devletin dul ve yetimleri görmezden geldiğini, hiçe saydığını düşünen Cemile Arsuz, “Annem ve babamı kaybettim. Babamdan 5 bin 91 lira annemden ise 2 bin 500 lira para alıyorum. Toplamda elime geçen para miktarı 7 bin 590 lira. Antalya’da yaşıyorum ve ev sahibi değilim 3 tane çocuğum var. Antalya’da kiralar son birkaç yılda fahiş oranda arttı benim 2 yetim maaşım bir kira parası bile etmiyor. 3 tane çocuğumda okuyor ben nereye nasıl yetişeyim? Onları sağlıklı gıdalarla büyütmeye mi çalışayım yoksa barınacak bir yuva mı vereyim? Bir anne olarak çıkmazdayım artık. Geçinemiyorum, hiçbirimiz geçinemiyoruz. Devlet dul ve yetimleri görmezden gelmeye, hiçe saymaya devam ediyor. Bizim maaşlarımıza zam gelmezse artan bu fiyatlar karşısında nasıl geçineceğiz? Her yıl, yılda iki defa memur ve asgari ücretlilere zam yapılıyor. Onların maaşlarına zam yapıldıkça gıda ürünleri, kira fiyatları artmaya devam ediyor arkada maaşlı zamlardan yararlanamayan bizler ne olacağız?” diyerek serzenişte bulundu. AYŞEM SİCİM/GÜNDEM ÖZEL HABER https://antalyaningundemi.com/