Faiz oranlarını yükselten ve kredi vermeyi zorlaştıran bankalar başta tüketici kredileri olmak üzere birçok finansal ürüne olan talebi de azalttı. Kredi faizlerindeki artış otomobil satışlarında da görüldü. Bayram öncesi ve yaz aylarının gelmesine rağmen talebin azalmasının üzerine sektör çareyi senet ve kredi kartı ile satış yapmakta buldu. Senet ve kredi kartı satışlarında, peşin satışlarda çok yaygın olan 48 aya varan geri ödeme süresi kullanılabilmektedir. Kredi kartlarına ise taksit sayısı maksimum 12’ye çıkarıldı.

Taksitli Araba Alimi

ARAÇ ALIMINDA YENİ DÖNEM

Otomobil satıcıları kredi kartı ile otomobil alımında daha düşük faiz ödendiğini aktararak, "Müşterimiz bugün otomobil almak için kredi çekse yüzde 4 ila 5.5 faiz ödeyecek. Üstelik kredi bulması da zor, bankalar vermiyor. Ancak kredi kartı ile 500 bin liraya kadar çekim yapabiliyor. Bunun 300 bin liraya kadar olan kısmı 3 ay sıfır faiz, 300 bin lira üzerinde yapılan çekimler ise yüzde 3 vade farkı ile ödenebiliyor. Birçok müşteri kredi bulamadığı için kredi kartı limitlerini yükseltiyor. Şirket kredi kartlarında limitler çok daha yüksek olduğu için aracın tamamını da kredi kartı ile çekebiliyoruz" dedi.

Ikinci El Araba Alimi

Mavi Balina oyunu Türkiye’de serbest mi yasak mı, neden Türkiye’de yasaklandı, oyunun içeriği ne? Mavi Balina oyunu Türkiye’de serbest mi yasak mı, neden Türkiye’de yasaklandı, oyunun içeriği ne?

TAKSİT İMKANI GELİYOR

Otomobil almak isteyenlerin finansman bulmakta zorluk çektiğini belirten sektör temsilcileri şu sözlere yer verdi:

"400 bin TL'lik bir otomobilin 24 ayda 1 milyon TL'yi aşan geri ödemesi var. Bu durum tüketiciyi otomobil alırken korkutuyor. Mevcut durumda, yıllık 70-75 faiz maliyetiyle galeriler de araç tutmak istemiyor. Tüketicinin önünde iki seçenek var. Kredi kartıyla 12 taksit imkânı... Burada da maliyetler artıyor. Asıl seçenek, senetle 48 ay vade... Şu anda birçok satıcı senetli sistemle yüzde 70'e kadar kredilendirip; 48 aya kadar vade yapmaya başladı."

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN