Ardahan’da CHP adayı Faruk Demir’in kazandığı seçim, AK Parti adayı Yunus Baydar’ın yaptığı itirazı değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. CHP yönetiminin yenilenme kararının iptali için İl Seçim Kurulu’na müracaat edeceği bildirildi.

Ardahan Ak Parti Adayi Yunus Baydar

ARDAHAN'DA SEÇİM İPTAL Mİ?

Ardahan İlçe Seçim Kurulu, 31 Mart yerel seçim sonucu CHP'nin 174 oy farkla kazandığı Ardahan'daki seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

Türkler ikinci sınıf vatandaş mı? Türkler ikinci sınıf vatandaş mı?

AK PARTİ ADAYI SONUÇLARA İTİRAZ ETTİ

31 Mart yerel seçimlerinde Ardahan'da AK Parti ve CHP arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı. Sandıkların yüzde yüzünün açılmasının ardından CHP adayı Faruk Demir yüzde 45.06, AK Parti'nin adayı Yunus Baydar ise yüzde 43.51 oy aldı. Sayım sonucu ak parti Ardahan Belediye Başkan adayı Yunus Baydar, itiraz etti.

Ardahan Seçimler

CHP'li Faruk Demir'in 174 oy farkla kazandığı seçim sonucuna itiraz eden, AK Parti Ardahan Belediye Başkan adayı Yunus Baydar İlçe Seçim Kurulu'na seçimin yenilenmesi ya da sandıkların tekrar sayılması için müracaat etti.

SEÇİMLERİN YENİLENMESİ KARARI

Müracaat sonucu, Ardahan İlçe Seçim Kurulu, 31 Mart'ta yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar verdi.

Ardaha Ak Parti Seçim Itiraz

KARAR KESİNLEŞMİŞ DEĞİL

174 oy farkla kazanan CHP adayı Faruk Demir, "Bu karar kesinleşmiş değil. Yarın İl Seçim Kurulu'na itiraz edeceğiz. İtirazların somut hiçbir dayanağı yok. Bu durum, tıpkı Mart 2019'daki İstanbul seçimlerine yapılan itiraza benziyor. Olur da İl Seçim Kurulu da aynı yönde karar verirse bu kez Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvuracağız" diye belirtti

Muhabir: STAJYER MUHABİR ARZU KAYNAK