Alanya’da rekor operasyon… Alanya sokakları huzura kavuştu Alanya’da rekor operasyon… Alanya sokakları huzura kavuştu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili anılar günümüzde hala yaşatılmaktadır. Atatürk Antalya ziyareti de bugün hala çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 

Ülke gezintisi sırasında Antalya’yı da ziyaret eden Atatürk’ün bu seyahati hakkında birçok detay merak edilmektedir.  Atatürk Antalya için ne demiş gibi merak edilen konuları detaylı bir şekilde yanıtladık. İşte, detaylar…

Ataturk Antalya Ziyareti

Atatürk Antalya Ziyareti

Mustafa Kemal Atatürk Antalya ziyareti günümüzde hala anılmaktadır. Döneminde büyük bir coşkuyla karşılanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Antalya ziyareti hakkındaki tüm detayları derledik…

Atatürk Antalya’ya varmak için 4 Mart 1930 tarihinde İzmir’den bindiği trenle 5 Mart 1930 tarihinde Aydın’a ulaşmıştır. Daha sonra buradan da sırasıyla Denizli, Isparta ve Burdur illerini geçtikten sonra 6 Mart 1930 tarihinde saat 16.00’da Antalya’ya varmıştır.

Atatürk’ün Antalya’ya gelişi tüm şehirde büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılanmıştır. Atatürk’ün geldiği yol halk tarafından doldurulmuş ve “Hoş geldin. Sefalar getirdin. Yaşa, Varol Gazi” sesleri yükselmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, karşılama töreninin ardından Yeni Kapı’da bulunan ve Valiliğe ait iki katlı bir köşkte ağırlanmıştır ve Antalya ziyareti boyunca burada kalmıştır.

Atatürk’ün Antalya’da gezdiği yerler aşağıdaki gibidir:

  • Türk Ocağı
  • Tophane
  • Buz yolu
  • Mursi çiftliği
  • Antalya sahilleri
  • Büyük Şelale
  • Rumkuş (Erenkuş)
  • Aspendos Antik Tiyatrosu

Ataturk Antalya Ziyareti 4

Atatürk Antalya ziyareti ilk günü, adına onur yemeği ve Türk Ocağı tarafından bir gösteri düzenlenmiştir. 7 Mart 1930 günü ise Atatürk’ün kaldığı köşkün etrafını, ilçelerden gelen halk coşkuyla kaplamıştır. Atatürk bunun üzerine balkona çıkıp bir konuşma yapmıştır. Ardından Atatürk’e otomobil ile şehir gezintisi düzenlenmiştir. Bu gezide Tophane, buz yolu ve Türk Ocağı gibi yerler ziyaret edilmiştir. 

8 Mart günü ise Atatürk, Ordu Müfettişi Fahrettin Paşa, Dahiliye Vekili Şükrü Kaya ve Vali Faiz Bey ile birlikte Rüstemiye Gemisiyle Mursi çiftliğine gitmiştir. Burada öğle yemeği yedikten sonra vapur ile Antalya sahilleri ve büyük şelaleyi ziyaret etmişlerdir. Ardından Lara yolu üzerinden Rumkuş’a gidilmiştir ve Rumkuş adının Türkçe bir isimle değiştirilmesini tavsiye ederek buraya Erenkuş adını vermiştir. Bu gezide uzun uzun şehri seyreden Atatürk tarihe geçen sözünü söylemiştir.

Atatürk’ün Antalya sözü aşağıdaki gibidir:

  • “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.” 

Ertesi gün, 9 Mart 1930’da Atatürk, Aspendos Antik Tiyatrosunu görmeye gitmiştir ve burada halk yine onu büyük bir coşku ile karşılamıştır. Sanata büyük önem veren Atatürk, Aspendos Tiyatrosunun onarılarak ziyarete açılmasını söylemiştir. Ardından akşam yine Atatürk için çeşitli gösteriler düzenlenmiştir.  10 Mart günü ise Atatürk, köşkten çıkmamış ve burada birkaç tarih kitap ve Kuran-ı Kerim okumuştur. 11 Mart günü deniz yoluyla devam edeceği şehir gezisinde yaşanan değişiklik nedeniyle geziye son vermiş ve 12 Mart günü karayolu ile Ankara’ya uğurlanmıştır. 

Ayrılırken tekrar gelme sözü veren Atatürk Antalya ziyareti 10 Şubat 1931 tarihinde tekrarlamıştır. Bu gelişinde Atatürk, alay karargâhı ve Cumhuriyet Halk Fırkasını ziyaret ettikten sonra Antalya’dan ayrılmıştır. Atatürk üçüncü kez 18 Şubat 1935 tarihinde Antalya’yı ziyaret etmiştir. Bu ziyaretinde Atatürk, binlerce kişi tarafından karşılanmıştır ve faytonla, tophaneye, kendi için ayrılan köşke, ardından da Erenkuş’a giderek Antalya’yı tekrar seyretmiştir. O gece Atatürk için fener alayı düzenlenmiştir. Ertesi gün ise Atatürk Antalya ziyareti son bulmuştur. 

Ataturk Antalya Ziyareti 7

Antalya Atatürk Evi Nerede?

Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri ziyaret etmesi halk tarafından büyük bir önem taşımaktadır ve 6 Mart tarihi Atatürk Antalya ziyareti nedeniyle her yıl kutlanmaktadır ve anısına törenler düzenlenmketedir. Buna göre, Atatürk Antalya’da nerede kaldı gibi sorular da merak ediliyor.

Atatürk Antalya ziyareti sırasında, şehrin Muratpaşa ilçesinde Atatürk Caddesi üzerinde bulunan bir evde konaklamıştır. Bu ev 1986 yılından beri  Antalya Atatürk Evi ve Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Atatürk’e Antalya ziyareti sırasında tahsis edilen köşk, bugün onun anısını yaşatmak için müze olarak hizmet vermektedir fakat şehirin yeni imar planına göre caddede kaldığı için yıkılmıştır ve biraz geri çekilerek binanın aynısı yeniden inşa edilmiştir. 

Müze olarak hizmet veren binada, Atatürk Antalya fotoğrafları ve döneminde yapılan haberlerle ilgili gazete küpürleri sergilenmektedir. Binanın üst katında Atatürk’ün yatak odası, çalışma odası ve kişisel eşyaları bulunmaktadır.

Ataturk Antalya Ziyareti 5

Sıkça Sorulan Sorular

Atatürk Antalya ziyareti ile ilgili diğer merak edilen sorular aşağıdaki gibidir:

Atatürk Antalya'da Ne Kadar Kaldı?

Atatürk Antalya ziyareti ilk olarak 6 gün gün sürmüştür. İkinci gelişinde kalmasa da üçüncü gelişinde de 1 gün kalmıştır. 

Atatürk Antalya’ya Ne Zaman Geldi?

Atatürk 6 Mart 1930 tarihinde saat 16.00’da Antalya’ya varmıştır. 12 Mart 1930 tarihinde ise Atatürk Antalya ziyareti sona ermiştir. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk, 10 Şubat 1931 tarihinde Antalya’ya tekrar gelmiştir. Son olarak ise 18 Şubat 1935 tarihinde Atatürk Antalya ziyaretini tekrarlamıştır.

Hiç Şüphesiz ki Antalya Dünyanın En Güzel Yeridir Kimin Sözü?

Mustafa Kemal Atatürk Antalya ziyareti sonrasında Antalya için “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.” sözünü kullanmıştır.

Muhabir: Nihat Toklu