Aydın Ayaydın, 7 Ocak 2024 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Muğla belediye başkan adayı olarak gösterilmiştir.

Afyonkarahisar belediye meclisi toplandı Afyonkarahisar belediye meclisi toplandı

Siyasi alanda aktif olan Ayaydın, Takvim, Sabah ve Vatan gibi gazetelerde ekonomi, siyaset ve güncel konular üzerine köşe yazıları kaleme almıştır. Ayrıca, onun bugüne kadar 12 bilimsel kitap yazdığı ve yüzlerce makalesinin yayınlandığı belirtilmektedir.

Aydin Ayaydin Kimdir Aydin Ayaydin Hangi 16877283 9828 M.jpg

AYDIN AYAYDIN KİMDİR?

Aydın Ağan Ayaydın, 20 Ağustos 1951 tarihinde Derik, Mardin'de doğmuş, Kürt kökenli bir Türk siyasetçidir. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İktisat üzerine yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamlamıştır. Ekonometri profesörü unvanına sahip olan Ayaydın, Marmara Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Siyasi ve iş dünyasındaki kariyeri oldukça zengindir. Bankalar Birliği Başkanlığı, Emlakbank Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Vakıfbank Genel Müdürlüğü, Şekerbank Genel Müdürlüğü gibi önemli görevleri üstlenmiştir. Ayrıca, İş Bankası, Sınai Kalkınma Bankası ve Sınai Yatırım Bankası gibi kuruluşların yönetim kurullarında da yer almıştır.

Siyasi kariyerinde de aktif olan Ayaydın, 1999-2002 yılları arasında ANAP'tan İstanbul milletvekilliği yapmıştır. Daha sonra 2011 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul milletvekili seçilmiştir. Ayrıca, YÖK üyeliği gibi önemli görevlerde de bulunmuştur.

Aydın Ayaydın, 7 Ocak 2024 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Muğla Belediye Başkan adayı olarak gösterilmiştir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ