Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) ve Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Üyesi Gazeteci Sercan Aytiş, Aksu Anadolu Lisesi Kariyer Günleri Projesi kapsamında öğrencilerle buluşarak, hem gazetecilik mesleğini anlattı hem de üniversiteye hazırlanan gençlerin sorularını cevapladı. Aytiş, özellikle gazetecilerin tarafsız ve objektif olmaları gerektiğine dikkat çekerek, özgür basının önemine değindi ve basının bir milletin ortak sesi olduğuna vurgu yaptı.

S Ö Y L E Ş İ5

GÖREV VE SORUMLULUKLARI

Kariyer Günleri Projesi’nde öğrencilerin meslekleri her yönüyle tanıyıp, doğru hedefler belirlemeleri için sektör temsilcileriyle bir araya gelmeleri sağlanıyor. Bu kapsamda Gazeteci Aytiş, Aksu Anadolu Lisesi Müdürü Çiğdem Sandıkçı ve Okul Aile Birliği Başkanı Ali Eşki’nin daveti üzerine öğrencilerle bir araya geldi. Aytiş, gazetecinin görev ve sorumlulukları, çalışma yöntemleri, mesleğin demokrasideki önemi gibi konularda bilgiler verdi.

S Ö Y L E Ş İ3

BASIN KARTI GRİ PASAPORT

Program sonunda öğrencilerin sorularını da cevaplayan Sercan Aytiş, gazetecilik mesleğinin zorlukları, yazı işleri, haber çalışması ile yazımı, matbaa ve baskı aşaması, sarı basın kartı ve gri pasaportun sağladığı avantajlar gibi konularda da öğrencilere aydınlatıcı açıklamalar yaptı. Öte yandan Dünya’dan çarpıcı gazetecilik örnekleri de veren Aytiş’in konuşması, neşeli bir ortamın oluşmasını da sağladı.

Acılı annenin acısı 31 yıldır hala dinlemedi Acılı annenin acısı 31 yıldır hala dinlemedi

S Ö Y L E Ş İ2

Muhabir: GÜNAY SARI