SON DEPREM NEREDE OLDU?

AFAD verilerine göre saat 15.14'te merkez üssü Bursa Gemlik olan 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem yerin 10.86 kilometre altında gerçekleşti. Yaşanan sarsıntılar son bilgilerle anbean kurumların sayfasında paylaşılıyor. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Bursa'nın Gemlik ilçesinde saat 15.14'te 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin yerin yaklaşık 10,86 kilometre derinliğinde gerçekleştiği belirtilmişti. Bu deprem, İstanbul ve Yalova gibi şehirlerden de hissedilmişti.

Aynı kaynaklara göre, Antalya'nın Alanya ilçesinde de 2.3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş. Bu sarsıntının derinliği ise 21,56 kilometre olarak kaydedilmişti.

Ayrıca Çanakkale'nin Biga ilçesinde de 2.4 büyüklüğünde bir deprem yaşanmış. Bu depremin derinliği 6,96 kilometre olarak belirtilmişti.

AFAD, Antalya'da oluşturulan temsili enkaz alanında gönüllü arama kurtarma ekibi yetiştiriyor AFAD, Antalya'da oluşturulan temsili enkaz alanında gönüllü arama kurtarma ekibi yetiştiriyor

PROF.DR. ERSOY'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un Bursa'dan geçen fay hattıyla ilgili yaptığı açıklama, son yaşanan depremin ardından önem taşıyor. Ersoy, Bursa'dan geçen fay hattının 7.3 büyüklüğünde bir depreme yol açma riski taşıdığını belirtti.

Yapılan araştırmalarda, Yenişehir ile Kayapa arasında bir fay zonunun tespit edildiği ifade etti. Bu fay zonunun varlığının normal olduğu ve sürpriz olmadığı vurguladı. Ayrıca, alüvyonla kaplı alanlarda yapılan araştırmaların yeni fayların bulunmasına olanak sağladığı ifade etti.

Prof. Dr. Ersoy açıklamasında, Bursa'dan Yalova'ya kadar olan bölgeleri etkileyebilecek bir fay hattı bulunduğunu bu fay hattının uzunluğuna bağlı olarak 7.3 büyüklüğünde bir deprem üretebileceği belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ