Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek trafik sorunun Karayolları yüzünden çözülemediğini söyledi. VTV’de yayınlanan Ali Buldu’nun “Yüksek Tansiyon” programına katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Muhittin Böcek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Antalya’nın tıkanan birçok yolunu Karayolları’na bağlı olduğu için yapamadıklarını belirten Başkan Böcek, “Antalya’yı hükümet yatırımsız bırakıyor. Siz yolu yapamıyorsanız bari bırakın biz yapalım” dedi.

ANTALYA’YA NEDEN HIZLI TREN YOK?

22 yıldır iktidar olanların ulaşım sorununu çözeceklerini söylediklerini hatırlatan Başkan Böcek, “Bunu hızlı tren ve otobanla çözeceklerini söylüyorlar. İkisinin de olmadığı tek şehir Antalya. Geçen sene 55 milyar Dolar turizm gelirinin 25,5 milyar doları Antalya’dan kazanıldı. Bu kazancı yapan Antalya’ya yaptıkları yatırımlara bir bakın. Doğu-kuzey çevre yolu 39 kilometre. Daha 18 kilometre duruyor ve yapılmadı. Açılması durumunda çevre yolu rahatlayacak. Çevre yolunu video çekip atıyorlar. Be kardeşim onun karayollarının işi olduğunu biliyorsun. Bende hangi yolların Karayollarına bağlı olduğunu yazdım tabelalara. Ancak onları iki saat sonra yırttılar. Şimdi afişlerimi yırttıkları gibi. Ancak sandıkta yırtamayacaklar” dedi.

Göreve geldiğinden beri araç sayısının 184 bin arttığını belirten Böcek, “Düşünün 5 yıl içerisinde 07 plaka 184 bin artmış. 125 akıllı kavşak yaptık. Yarım kalan birçok projeyi tamamladık. Arkadaşlar gidip biz burayı yapacağız burayı yapacağız diyor. Ya elinizden alan mı var? Bakanlık sizde hükümet sizde. Neden yapmıyorsunuz? Çevre yolunu yapmıyorlar. Çünkü Antalya’ya yatırım yapmıyorlar. Her şey onların elinde ve bizi suçluyorlar. Onların bir eli yağda bir eli balda. Döşemealtı’ndaki yola bakın. Her yerde üst geçit gerekli gereksiz yapılmış. Hilmi Beken’in bulunduğu kavşak hala yapmadı. Bize versinler bari biz yapalım. Böyle bir şey olabilir mi? Önce kendine bir bakarsın. Biz neler yaptık neler yapmadık” dedi.

REKOR ÖDEME

Raylı sistem için ödenen paraya da vurgu yapan Başkan Böcek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi 2007-2019 arası 2,5 dönemde 59 milyon Euro raylı sisteme para önemiş. Biz ise kendi dönemimizde 133 milyon 300 bin Euro ödedik. Biz buna rağmen çalışmalarımıza ara vermedik. Çalışmaya devam ettik.” diye konuştu.

 EMEKLİYE DESTEK

Belediye başkan adaylarının emeklilere destek vereceğini söylemesini de yadırgadığını belirten Böcek, “Cumhurbaşkanı görse kızar. ‘Siz benden daha mı zenginsiniz’ diye. Gelişmiş ülkeler emeklilerine verdiği değerle ölçülür. Emeklilerimizin durumu belli. Biz elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

MHP’nin yeni A takımında kimler var, Bahçeli o isimleri A takımına dahil etti MHP’nin yeni A takımında kimler var, Bahçeli o isimleri A takımına dahil etti

ARTMA İÇİN BAKANA SİTEM

Bir süre önce Kemer’de yapılan artma tesisi ile ilgili Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u da eleştiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Cumhurbaşkanı’nı kandırıyorlar. Diyor ki arıtmaları onlar yapmıyor biz yapıyoruz. Biraz Allah’tan korkunuz olsun. Ramazan günündeyiz. Ya ne var bunda? Ben Kepez’e sağlık merkezi yaptım. 7/24 çalışma var orada. Ben çıkıp adam gibi Sağlık Bakanımıza teşekkür ederim. Ne var bunda? Bakan Ersoy’dan şunu beklerdim; “Antalya Büyükşehir Belediyesiyle protokol yaptık. Bir tarafta Muhittin Böcek, bir taraftan da ben arıtmaları yapıyoruz.” Bunu diyemiyor siyaset yaptığı için. O çalışmalar bedava yapılmıyor. Biz 20 milyon Turizm Bakanlığına veriyoruz. Ancak bir kere bile ağızlarında teşekkür duymadık. Vazgeçtik teşekkürden de bari biz yapıyoruz demeyin. Halkı kandırmayın. 22 sene kandırdınız” dedi.

KEPEZ ÇELİŞKİSİ

Kepez’de Ak Parti adayı Rıza Sümer’in açıklamalarına da dem vuran Böcek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kepez ile ilgili bir çelişki var. AK Parti’nin adayı Rıza Sümer’e bakıyoruz. Kepez’i gerçek belediyecilikle tanıştıracaklarını söylüyor. Orada bir karmaşa var. Neden önce yapılan belediyecilik gerçek belediyecilik değil miydi? Eğer gerçek belediyecilikse neden böyle söylüyor? Bu onların arasındaki sorun. Bizi ilgilendirmez. Ancak bizi ilgilendiren gerçekçi olmaları. Şu anda iki ayda yağacak yağmur bir günde yağıyor. Keşke olmasaydı. Şuna dikkat; alt yapıyı yapan kendileri. Bakan yardımcısı Münir Karaloğlu ile birlikte Güneş Mahallesi’ne gittik. Orada Ayı Deresi’ne baktık. Orayı düzenlememişler, gecekondular var. Orada iyi ki vatandaşlar hayatını kaybetmedi. İmar ile ilgili yapılan uygulamalarda sıkıntılar var.”

TÜTÜNCÜ’YE ELEŞTİRİ

“Deprem Master Planı ile ilgili konuşmuşlar” diyerek Cumhur İttifakı Büyükşehir adayı Hakan Tütüncü’yü kasteden Böcek, “Biz 6 Şubat depremi olmadan biz deprem planımızı hazırlamıştık. Şimdi siz meclislere gelmezseniz şehirden de haberiniz olmaz. 108 meclis yaptım. Şimdi Büyükşehir adayı olan arkadaş 72’sine katılmadı. Çıkmış televizyona deprem Master Planı’ndan söz ediyor. Arkadaş deprem Master Planı ile ilgili yapı stoku envanterini çözmek için 7 defa 19 ilçe belediyemize yazdık. Serik ve Kepez belediyemiz bir tek belge göndermedi. Bu nasıl bir iştir. Vatandaşın can güvenliği diyorsun ancak biz sizi çağırdığımızda bir tane bile evrak göndermemişsiniz. Eğer işiniz çoksa aday olmayın. İnsanların aklıyla kimse oynamasın” dedi.

Muhabir: GÜNAY SARI