Sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçlar, uygun sürede ve dozda tüketilmediğinde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Baskan Ismail Ercin Resim

71 yaşındaki hasta Antalya’da ilk kez uygulanan yöntemle hayata tutundu 71 yaşındaki hasta Antalya’da ilk kez uygulanan yöntemle hayata tutundu

Gerekli sürede kullanılmayan ilaçların hastalığı önleyemeyeceği gibi vücudun ilaca direnç gösterebileceğine vurgu yapan Antalya Eczacılar Odası Başkanı İsmail Erçin, “Vatandaşlar hastalandıklarında doktor tarafından uygun görülen ilaçları düzenli kullanmıyor. Genç yaşlardan başlayarak sağlık okuryazarlığı konusunda eğitim verildiğinde gereksiz takviye gıda alımı ve sağlığı tehdit eden durumlarda ortadan kalkabilir” dedi.

ÇÖZÜM BİLİNÇLENMEK

Türkiye’de sağlık okuryazarlığının düşük seviyede olmasının altını çizen Başkan Erçin, vatandaşların ilaç kullanımında bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Başkan Erçin, “Vatandaşlar hastalandıklarında doktor tarafından uygun görülen ilaçları düzenli kullanmıyor. İlaçlar düzenli ve doğru kullanıldığında evde ilaç birikmesi diye bir şeyde söz konusu olmaz. Bu şekilde ilaçlar birikmekle kalmıyor, aynı zamanda ilaç yeterli sayıda ve dozda kullanılmadığı için fayda da sağlayamıyor. İlkokuldan başlayarak sağlık okuryazarlığı konusunda eğitim verilmeli. Eğitim genç yaşlarda alınmaya başlanıldığında toplum olarak bizlere çok fayda sağlayacaktır.  Bu sayede ilaçların doğru kullanımının yanı sıra gereksiz harcama ve sağlığı tehdit eden durumlarda ortadan kalkabilir” şeklinde konuştu. 

Kaynak: AYŞEGÜL ŞAHİN