Bölgede yüzlerce binlerce hektarlık alanda hem de sera içerisinde muz yetiştirildiğine dikkat çeken MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, “Muz üreticilerine sonsuz destek veriyoruz.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/11/alanya-muz-uretimi-resim.jpg BAŞKANDAN MUZ AÇIKLAMASI 1

Alanya’yı muz yetiştiriciliğinde ikiye katlamak istiyoruz. Topraklarımız hem verimli hem de sulak. Koskocaman Manavgat ırmağımız var. Su boş yere dökülmesin ırmaktan sonuna kadar da yararlanalım” şeklinde konuştu. Manavgat’ın başta Demirciler, Seydiler, Hatipler, Gebece, Karabucak, Kısalar, Kalemler, Kızılot, Saraçlı, Yalçıdibi, Aksaz, Gündoğdu, Çeltikçi, Kızılağaç, Sarılar, aşağıışıklar, Doğançam gibi mahallelerinde  yeni muz seraları kurulurken yeni muz seraları da genişletiliyor.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/11/matso-baskani-gungor-resim.jpeg BAŞKANDAN MUZ AÇIKLAMASI 2

MATSO Başkanı Güngör’ün ikram ettiği muzdan afiyetle yiyenler, muzu kalite ve lezzet yönünden beğendiklerini söyledi. Muz üretiminin bölgede artmasını vatandaş olarak “Bizlerde isteriz “diyen Haluk Şahin, Sefa Yaka, Hasan Tolun, Enes damar yalnız sera içerisinde yetişen muz ağaçlarının çok SU istediğini duyduk. Yetkililerde sudan tasarruf yapılmasını istiyor.

Yörede en çok suyu çeken muz bitkisi başta olmak üzere tropikal meyve ağaçlarını olduğunu öğrendik.  Muzu yetiştirelim fakat sera da değil Alanya’daki gibi doğal ortamında yetiştirsek olmaz mı acaba? Bu konuda yeni bir çalışma yapılsa çok daha iyi olur görüşündeyiz. Sularımız malum çok kıymetli” diye konuştu. AYFER ŞİMŞEK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER