Tüm Türkiye’de olduğu gibi Antalya’da hafta sonu seçime gidiyor. 31 Mart akşamı bazı adaylar sevinirken, bazıları ise büyük üzüntü yaşayacaklar. Antalya’nın 19 ilçe belediye başkanı ise değişti. Kalan 12 başkandan 7’i bir önceki partisi ile seçime girerken 4’ü parti değiştirdi, biri ise bağımsız aday oldu.

Antalya merkezdeki 5 ilçe belediye başkanından 4’ü değişiyor. Yerini tek koruyan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal oldu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü Büyükşehir adayı olurken, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu belediye başkanları yeniden aday gösterilmedi.

BAŞKANLARIN YAPRAK DÖKÜMÜ

Konyaaltı: Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen partisi tarafından aday gösterilmedi. Bir dönem belediye başkanlığı yapan Esen, 31 Mart’ta görevinden ayrılacak. CHP Semih Esen’in yerine Cem Kotan’ı aday gösterdi.

Onursal Adıgüzel’in eşi kimdir, nereye atandı Çekmeköy Belediyesi'ne başkan yardımcısı olarak mı atandı? Onursal Adıgüzel’in eşi kimdir, nereye atandı Çekmeköy Belediyesi'ne başkan yardımcısı olarak mı atandı?

Kepez: Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü bu dönem adaylık başvurusunu Büyükşehir adaylığı için yaptı. Cumhur İttifakı adayı olan Tütüncü, 3 dönemdir yürüttüğü Kepez Belediye Başkanlığı görevine veda ediyor. Burada Tütüncü’nün yerine Rıza Sümer aday gösterildi.

Döşemealtı: CHP’li Turgay Genç iki dönem belediye başkanlığı yaptığı Döşemealtı’na veda ediyor. Genç’in adı Büyükşehir ve Muratpaşa adayı olarak da anılmıştı. Genç’in yerine CHP Menderes Dal’ı aday gösterdi.

Aksu: İki dönem AK Parti’den belediye başkanı seçilen Halil Şahin’de partisi tarafından aday gösterilmedi. Yerine Durmuş Kaan Şahin aday yapıldı.

İLÇELERDE DE DEĞİŞİM

Serik: Serik’te Ak Parti Enver Aputkan’ın yerine Veli Vural’ı aday yaptı. Aday belirlenmeden önce partisinden istifa eden Aputkan, BBP adayı oldu.

Manavgat: CHP tarafından Türkiye genelinde ilk aday olarak gösterilen Şükrü Sözen aday olmadı. Daha önce aday olmayacağını açıklayan Sözen, Genel Başkan Özgür Özel’in zorla elini kaldırmasına rağmen bu kararından vazgeçmedi ve aday olmadı. Sözen’i ikna edemeyen CHP yerine eski Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara’yı aday gösterdi.

Alanya: Alanya’da bir dönem önce MHP’den aday gösterilen Adem Murat Yücel yeniden aday oldu.

Gündoğmuş: İki yıl önce meydana gelen büyük yangında ‘Millet evleri yansın diye dua ediyor’ sözleri ile tepki toplayan Mehmet Özeren’i bu dönem Ak Parti aday göstermedi. Özeren’in yerine Ali Gülen aday oldu.

Akseki: Ak Parti’den geçtiğimiz dönem seçilen İbrahim Özkan bu dönemde partisi tarafından aday gösterildi.

Gazipaşa: Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ön seçimden de birinci çıkarak CHP’nin bir kez daha adayı oldu.

İbradı: CHP’den belediye başkanı seçilen Serkan Özkuru birkaç kez parti değiştirdikten sonra boşta kalınca bağımsız aday oldu.

Antalya’nın Batı ilçelerinde çok fazla değişiklik yaşanmadı.

Kemer: Geçtiğimiz dönem DSP’den seçilen daha sonra CHP’ye katılan Necati Topaloğlu bu dönem de CHP’nin adayı oldu.

Korkuteli: Geçtiğimiz dönem MHP’den aday olarak seçimi kazanan Ömer İşlek partisi tarafından aday gösterilmedi. İşlek’in yerine MHP Sadık Önal aday oldu.

Elmalı: Bir önceki dönem İYİ Parti’den seçilen Halil Öztürk, partisinden istifa ederek CHP’ye geçti. Öztürk CHP tarafından aday gösterildi.

Kumluca: CHP’den geçtiğimiz dönem Kumluca Belediye Başkanı seçilen Mustafa Köleoğlu yeniden aday oldu.

Finike: Yine geçtiğimiz dönem çok az bir oy farkı ile kazanan Mustafa Geyikçi, yeniden CHP’den aday gösterildi.

Demre: Demre bu bölgenin aday yönünden en karışık belediyesi oldu. Geçtiğimiz dönem İYİ Parti’den aday olan Okan Kocakaya belediye başkanı seçilmişti. Ancak Kocakaya Milletvekili aday adayı olunca görevinden istifa etti. Yerine de Meclis Üyesi Gülsüm Cengiz seçildi. Ancak İYİ parti bu dönem Demre’den eski AK Partili belediye başkanı Süleyman Topçu’yu aday gösterdi.

Kaş: AK Parti’den seçilen Mutlu Ulutaş partisi tarafından yeniden aday olarak açıklandı.

Muhabir: GÜNAY SARI