Geçtiğimiz hafta sonu nihayet yağlı güreşlere kavuştuk. Ne yalan söyleyeyim özlemişiz. Hele bir de gazeteci olarak çok uzun yıllardır güreşleri takip ederseniz sezon açılışlarının havası da başka oluyor.

Kumluca güreşlerinde açıkçası şok üzerine şok yaşandı. İlk turda İsmail Balaban İsmail Koç ile eşleşmişti. Zaten bence ilk turun en önemli eşleşmesi de buydu. Birbirine denk kuvvetlerdeki karşılaşmayı İsmail Koç kazandı.

Tabi şunu kabul etmek lazım. Bir güreş sever olarak aslında yağlı güreşlerde son 4’de İsmail Balaban, Ali Gürbüz, Orhan Okulu, Yusuf Can Zeybek, İsmail Koç, Cengizhan Şimşek gibi güreşçileri görmek istiyorsunuz. Aslında bu güreşler biraz da futbolun şampiyonlar ligi gibi oluyor.

İsmail Balaban’ın ardından ikinci turda sürpriz olmadı. Ali Gürbüz kura ile turlardı. Buradaki güreşçilerin içerisinde Kumluca güreşlerini en çok Orhan Okulu ve Ali Gürbüz kazanmıştı. İki güreşçi de 4’er kez birincilik kürsüsüne çıkmıştı. Ancak Okulu 3 yıl üst üste birinci olunca altın kemerin de daimi sahibi olmuş. Yine Osman Aynur’da kemerin sahibi. Hal böyle olunca gönlümden bir Orhan Okulu Ali Gürbüz finali geçiyordu.

Ancak 3. turda şok yenişmeler yaşadık. 3. tura dinlenmiş olarak çıkan Ali Gürbüz, Kürşat Şevki Korkmaz’a kaybederken, Orhan Okulu ise daha 23 yaşındaki yeni başpehlivan Serdar Yıldırım’a kaybetti. Ben de dahil herkes şok oldu. Bizim final hayali daha 3. Turda suya düştü.

Bence bu sezon Serdar Yıldırım, Osman Kan, Yıldıray Pala, Enes Doğan gibi genç isimler çok iş yapacak. Açıkçası yarı finalde sakatlanarak elenen Cengizhan Şimşek’de formda duruyor. Yani bu sezon yepyeni isimler yıldızlaşabilir.

Bu sezon yeni başladı. Cengizhan Şimşek ile Osman Kan arasında yaşanan gerginlik hayli üzücüydü. Geçtiğimiz sezonu Mustafa Batu ile İsmail Balaban tartışması ile kapatmıştık. Şimdi de bu gerginlik. İnşallah pehlivanlarımız kendilerine yakıştığı gibi centilmen bir sezon geçirirler.