Derince Belediyesi’nin geçen hafta sonunda düzenlemeyi planladığı Taşköprü Hasat Sonu Festivali ve İshakçılar Yağlı Pehlivan Güreşleri. 20-22 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanan etkinlikler, Derince Belediyesi ve tertip komitesi tarafından alınan kararla iptal edilmişti. Başpehlivanlar bu uzun süreli arada uzun yağlı güreş sezonunu yorgunluğunu beraber vakit geçirerek attılar. Başpehlivanlar Orhan Okulu ve Yusuf Can Zeybek Palanın Otağı adlı sosyal medya kullanıcısı ile beraber doğal bir ortamda kendi pişirdikleri ve topladıkları ürünleri beraber tükettiler.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/10/BASPEHLIVANLARIN-KAVURMA-KEYFI-2.jpeg BAŞPEHLİVANLARIN KAVURMA KEYFİ 1

SAHADA GÜREŞ DIŞARIDA DOSTUK

Bu arada sahada kıyasıya güreşen başpehlivanların özel hayatlarındaki dostluk aslında bir pehlivan geleneği. Güreş sonrası yaşı küçük olan pehlivanın yense de yenilse de ustasının elini öpme geleneği de benzer bir durum.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/10/BASPEHLIVANLARIN-KAVURMA-KEYFI-1.jpeg BAŞPEHLİVANLARIN KAVURMA KEYFİ 2

DUALI ÇAYIRDA KIYASIYA MÜCADELE

Orhan Okulu ve Yusuf Can Zeybek bu sezon 2 kere karşılaştı ve 2’sinide Orhan Okulu kazandı. Bu yıl 83. kez düzenlenen yağlı güreş organizasyonunda, çayıra çıkan 80 başpehlivanın 71’i en az bir kez kürsüye çıkmayı başardı. Yusuf Can Zeybek, 7 kez birinci, 1 kez ikinci ve 2 kez üçüncü olmak üzere toplamda 10 kez kürsüye çıktı. Ayrıca 44 turnuvaya katıldı. Orhan Okulu ise 4 kez birinci, 4 kez ikinci ve 6 kez üçüncü olarak toplamda 14 kez kürsüye çıkma başarısı gösterdi. Kendisi 46 turnuvada yer aldı.

YASİN ÇOBAN https://antalyaningundemi.com/