Antalya bayramda yerli ve yabancı turistlerle dolup taştı. Antalya Alanya arasındaki trafik sıkışıklığı bir kez daha gözleri Antalya Alanya Otobanı’na çevrildi.  

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten 102 mahalleye müjde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten 102 mahalleye müjde

İHALESİ YAPILDI

16 Aralık 2023 tarihinde yapılan ihale ile yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan otoyol projesinin ihalesini Limak Şirketi kazanmıştı. İhaleyi 76 milyar 698 milyon 550 bin 661 TL’ye alan Limak’ın aldığı ihalenin 113 milyar 56 milyon 150 bin TL’ye tamamlanmaıs bekleniyor.

ANTALYA ALANYA YOLU 45 DAKİKAYA DÜŞECEK

Otoyol, 84 kilometre 2×3 şeritli otoyol ve 38 kilometre 2×2 şeritli bağlantı yolu olmak üzere toplam 122 kilometre uzunluğunda olacak. Proje kapsamında 7 kavşak, 8 tünel ve 19 viyadük bulunacak. Otoyol, Serik, Manavgat ve Alanya ilçelerinden geçecek. Projenin tamamlanmasıyla bölge turizminin gelişimi, seyahat süresinin kısaltılması, yakıt tüketimi, araç bakımı ve onarım giderleri gibi ekonomik kayıpların azaltılması hedefleniyor. Yolun tamamlanması ile birlikte Antalya Alanya arasının 45 dakikaya düşmesi hedefleniyor.

Antalya Alanya Karayolu Trafik( Small)

BAKAN URALOĞLU “BU YIL BAŞLIYORUZ”

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2 Mart tarihinde yaptığı açıklamada yolun en kısa sürede yapılacağını söylemişti. Bakan Uraloğlu, “122 kilometrelik Antalya Alanya otoyolu ihalesini de gerçekleştirdik. En kısa zamanda yapım çalışmalarına da başlıyoruz. Şimdi buradan Antalya Alanya ne kadar sürüyor? 2 saat sürüyor. Trafik yoğun oldu mu 3 saat sürüyor, belki 3,5 saat sürüyor. Bunu bitirdiğimiz zaman eğer siz yasal sınırlarına uyarsanız ki biz onu tavsiye ediyoruz, Antalya -Alanya arası 1 saat sürmeyecek. 45 dakikada buradan Alanya'ya gidebileceğiz. Bu sene de çalışmalarına da dediğim gibi başlıyoruz” demişti.

BÜYÜK SIKIŞIKLIK YAŞANDI

Antalya Alanya karayolunda bayramda büyük sıkışıklık yaşandı. Bu duruma dikkat çeken Antalyalılar, “Bayram sonu burada bir hamle bekliyoruz. Otoyol yapımına bir an önce başlanırsa çok iyi olacak. En azından bu yoğunluk azalacaktır. Yolun hemen başlanacağı söyleniyor, ancak bitiş tarihi verilmiyor” dediler.

Öte yandan bayramda bu yolda kazalar meydana geldi.

Muhabir: NİHAT TOKLU