Antalya’nın en önemli belediyeleri arasında yer alan ve Antalya’ya doğudan gelenlerin şehre giriş noktası olan Aksu’da belediyenin durumu şaşkınlık yarattı. İki dönem 2014 yılında AK Parti’den aday olan Halil Şahin seçimleri kazanarak belediye başkanı olmuştu. O dönem özellikle yerel basında yayınlanan haberlerle hayli yıpranan Şahin’in 2019 yılında aday olması beklenmiyordu. Ancak Şahin bir kez daha aday göstertildi.

Ancak Şahin’in bu kez de seçilme ihtimali hayli düşüktü. O dönem bölgenin güçlü ismi eski belediye başkanı İsa Yıldırım CHP’den aday gösterilmiş çalışmalara da başlamıştı. Ancak orada Millet İttifakı arasında sorun çıktı. Böyle olunca da İYİ Parti Durmuş Ali Arslan’ı aday gösterdi, CHP adayını geri çekti bu duruma kızan İsa Yıldırım’da DSP’den aday oldu. Yıldırım oyları bölünce de Şahin yeninden belediye başkanı seçildi.

Aksu Kacak Cardak (Small)

YENİ DÖNEMDE SKANDALLAR YAŞANDI

Bu dönemde Aksu Belediyesi’nde skandallar ardı ardına patladı. Erdoğan’ın kararına ve bakanlığın yazısına rağmen yıkılmayan çardaklar, mahkeme kararı ile durması gerekirken devam eden Pazar yeri inşaatları, Aksu Belediyesi çalışanlarının da karıştığı ve çok sayıda insanın mağdur edildiği arsa dolandırıcılığı, makam odasında ruhsat karşılığı seks pazarlığı yapan bürokratın görüntüleri derken Şahin bu dönem partisi tarafından aday gösterilmedi.

İSA YILDIRIM SEÇİLDİ

AK Parti bu dönemde Durmuş Kaan Şahin’i, CHP ise bir dönem önce geri çektiği İsa Yıldırım’ı aday gösterdi. Yıldırım seçimleri farkla almayı başardı. Hatta bu dönem Halil Şahin’in aday gösterilmemesi nedeniyle bozulduğu ve Durmuş Kaan Şahin’e de yeterince destek vermediği ileri sürüldü. Yıldırım’da aday gösterilince ilk ziyaretlerinden birsini de Halil Şahin’e yaptı.

Aksu Calisma Yapildi (Small)

BELEDİYE SOSYAL MEDYASINDAN DUYURDU

Bu arada belediyenin inanılmaz borcu olduğu iddia ediliyordu. Ancak şimdiye kadar bu rakam tam olarak açıklanmamıştı. Hatta zaman zaman Aksu Belediyesi geç personel ödemeleri ile de gündeme geliyordu. Sonunda Aksu Belediyesi ne kadar borcu olduğu ortaya çıktı. Borcu da Aksu Belediyesi kendi sosyal medya hesabından duyurdu.

AKSU BELEDİYESİ’NİN BORÇ TABLOSU

Firma borçları: 57 milyon 422 bin 206 TL

Banka borçları: 39 milyon 852 bin 40 TL

Emanet borçlar: 31 milyon 149 bin 971 TL

Kıdem tazminat borçları: 15 milyon 788 bin 254 TL

SGK ve vergi borçları: 5 milyon 880 bin 44

Toplam borç: 153 milyon 112 bin 982 TL

AKSU BELEDİYESİ’NİN BORCU ŞAŞKINLIK YARATTI

Devasa borcuna karşılık Aksu Belediyesi’nin resmi internet sitesinden 5 yıl boyunca ürettiği projeleri inceledik. Ancak belediyenin üreterek hayata geçen projesi bulunmuyor. Yapılan çalışmalar arasında asfaltlama, dolgu çalışmaları, yama çalışmaları, kaldırım ve menfez çalışmaları yapılmış. Yeni belediyenin kendi açıklamasına göre parklara bakım yapılmış ve bir adet de 10’ar tane gölgelik, 60 tane şezlong, WC, Duş, Oturma Alanları, Piknik Masaları plaj oluşturmuş.

Ruslar ve Ukraynalılar akın akın gitti zamlar kaldı! Antalya’nın ilçelerine ulaşılamıyor Ruslar ve Ukraynalılar akın akın gitti zamlar kaldı! Antalya’nın ilçelerine ulaşılamıyor

Aksu Proje Yapildi Kendiyok (Small)

DEV PROJELER YAPILMAMIŞ

Belediyenin sitesinde dev projeler diye oluşturulan bölümde ise Aksu İlçesi Güzelyurt Mahallesinde 29 yıllığına Belediye tarafından alınan piknik alanın içi projelendirilmiş, ancak yapılmamış. Kent meydanı ve hükümet konağı çalışmalarının başlamış tamamlanmamış. Çocuklar için kreş, kültür merkezi, Fen İşleri binası, Kundu halk evi projesi ve Aksu güreş sahası planlanmış ancak yapılmamış.

SAYIŞTAY RAPORLARINDA YOK

Göreve gelir gelmez tedbir almaya başlayan Başkan İsa Yıldırım 350 milyon lira bütçesi olan bir belediye için 150 milyon liranın çok büyük para olduğunu söyledi. Başkan Yıldırım zamana yayarak borçların ödeneceğini belitti. Öte yandan Sayıştay’ın belediye raporlarını yayınladığı sitesinde Aksu Belediyesi’nin olmaması da dikkat çekti.

Muhabir: YAPRAK ÖZER