Bebeklerin süt dişlerinin çıkmaya başladığı 12 aylık dönemde ağız sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Uzmanlar, yanlış beslenme alışkanlıklarının ağız sağlığını etkilediğine dikkat çekerek, ağız hijyeni ve diş sağlığı için yapılması gerekenleri aktardı. Bebeklerin diş çıkarma döneminde şekerli gıdalardan kaçınılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, süt tüketiminin önemini vurguladı. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için en önemli gıdanın anne sütü olduğunun altını çizen uzmanlar, anne sütünün içerdiği şekere vurgu yaparak her emzirmeden sonra bebeğe su içirilerek ağız içi PH değerinin korunması gerektiğinin bilgisini verdi.  Diş çıkarmaya bağlı diş kaşınması, huzursuzluk ve çürüklerin meydana gelebileceğine değinen uzmanlar, bebeklerin ilk dişlerinin çıkmaya başlamasından itibaren uygun diş fırçası ile dişlerin düzenli fırçalanması gerektiğini söyledi.

Biberon Dis Sagligini Olumsuz Etkileyebilir Gorsel

ÇÜRÜK YAPABİLİR

Bebeklerin kolay uykuya geçmesi için biberonlara veya emziklere damlatılan bal veya pekmezin doğru bir yöntem olmadığını belirten uzmanlar, tatlı gıdaların gece boyu ağız içindeki pH seviyesini düşürerek çürüğe zemin hazırladığını dile getirdi. Bebeklerde oluşan çocukluk çağı çürüklerinin tüm süt dişlerine yayılabileceğini aktaran uzmanlar, tatlı gıdaların verilmesinin ardından diş yüzeyinin temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Erçin: Sağlık okuryazarlığı şart Başkan Erçin: Sağlık okuryazarlığı şart

Çocuklar için tercih edilen sütlerin katkısız olması ve şeker içermemesine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar,  ağız sağlığını koruyucu yöntemleri sıraladı.

Uzmanlara göre bebeklerin tatlı gıda ve içeceklerle buluşturulması mümkün olduğu kadar geciktirilmeli, sağlıklı ve doğal gıdaların tüketilmesine özen gösterilmeli, hazır ve paketli gıda tüketimi sınırlı tutulmalı ve ağız sağlığı mutlaka bir uzman doktor kontrolünde tutulmalıdır. ŞEYDA TÜTGÜN

Kaynak: ŞEYDA TÜTGÜN