Kemer ilçesinde bulunan 2365 metrelik Tahtalı Dağı'nın zirvesinden çıkmak amacıyla İsviçre ve Avusturya birleşiminde 2003'te yapımına başlanıp, 2007'de 'dünyanın en büyük teleferiği' göründüğünde ortaya çıktı, şu anda 4 bin 350 metreyle Avrupa'nın en uzun, Türkiye' nin ise en uzun ve taşıma kapasitesi olarak en büyük teleferiği ünvanına sahip Olympos Teleferik; 4 direk, 2 taşıyıcı halat, 1 çekme halatı ve 2 kabinle çalışıyor. Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) tarafından tanımlanmış bakım ve servis konseptlerinin belirtildiği teleferikte, günlük, haftalık, aylık, 6 aylık ve yıllık kontrol ile bakım yakma yanı sıra 10 yıllık bir üreticiden bağımsız teleferik uzmanı tarafından kontroller sağlanıyor.

Bakimlar Tam Yapildigi Surece Teleferik 42895 (4) (Small)

Almanya'da eğitim görmüş, İsviçre'de teleferik teknolojisi konusunda eğitim almış bir teknik müdürün görev yaptığı teleferikte, her ay İsviçre'den teleferik mühendisi kurulumu bakım ve servis departmanı denetliyor, tahliyeler de dahil olmak üzere çalışanlara eğitimler veriliyor. İsviçre'den üretici rejimine göre her yıl Kemer'e dağıtılan teleferiğin mekaniği, hidroliği, kontrolleri ve halatlarını test ediyor. Bunların yanında kötü senaryolara hazırlıklı olmak için tüm çalışanlar eğitimlerini kurtarmada yer alıyor. Teleferiğin bir konumunda saklanması halinde en fazla 3 yönetimde tüm yönetimin güvenli bir yerde yapılması sağlanacak şekilde planlamalar yapılıyor.

Bakimlar Tam Yapildigi Surece Teleferik 42895 (Small)

'HİÇBİRİMİZİN ARZU ETMEDİĞİ, İSTEMEDİĞİ BİR OLAYDI'

Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, Antalya'nın Konyaaltı ilçesi 12 Nisan'da meydana gelen teleferik kazasını hatırlatarak, "Öncelikle tüm Antalya'mıza geçmiş olsun. Malum birkaç gün önceki bir kaza yaşandı, teleferik kazası. Ölen vatandaşımıza Allah'tan rahmet olsun, ve psikolojimiz bozulan tüm vücutlarımıza, insanlarımıza acil sağlık, şifalar sağlar. Umarım bir daha böyle bir şey yaşanmazdı, istemediği bir olaydı" dedi.

Bakimlar Tam Yapildigi Surece Teleferik 42895 (1) (Small)

'ÇOK GELİŞMİŞ BİR SEKTÖR DEĞİL'

Bakımları düzenli aralıklarla teleferiklerin çok güvenli ulaşım aracı olduğunu belirten Haydar Gümrükçü, "Birçok şeyde olduğu gibi bakımları düzgün yapılırsa, gerekli işlemler yerine getirilirse esasında hiçbir sorun yok. Hiçbir sorun yaşanmaz. Bizim teleferikte günlük, haftalık, aylık, 6 aylık, yıllık, 10 yıllık Teleferik işletmeciliği doğal olarak Türkiye'de çok gelişmiş bir sektör değil. Daha çok bunu Avusturya, İsviçre, İtalya'da yapıyoruz. İşletmemiz İsviçreli ve Avusturyalı ortaklarla çalıştırılıyor. 22 Nisan - 28 Nisan tarihlerinde yıllık olarak bakımımızı yapacağız. Bu tarihlerde teleferiği kapatacağız. Yine de yurt dışı mühendisler gelecek, kablolara, direklere, kabinlere, bütün birimlere ayrı ayrı bakılacak, raporlar tutulacak ve onarılacak. Olduğu zaman teleferiklerde bir sorun yaşanması neredeyse imkansızdır. Bakımlar tam olarak sürdüğü sürece teleferikler çok güvenli bir taşıma aracıdır" diye konuştu.

Bakimlar Tam Yapildigi Surece Teleferik 42895 (2) (Small)

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden sürücülere uyarı: Bu yol 30 gün trafiğe kapatılacak Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden sürücülere uyarı: Bu yol 30 gün trafiğe kapatılacak

'2019 YILINDA 350 BİN KİŞİ TAŞIDIK'

17 yıl boyunca düzenli olarak bakıma katkı sağlayarak Genel Müdür Haydar Gümrükçü, şöyle devam etti:

"2007 yılında açıldık, o zaman dünyanın en uzun teleferiğiydi. Şimdi ise Avrupa'nın en uzun teleferiği. 4 bin 350 metreyle ve tek hat üzerinde. Bu teknik olarak, elektrik olarak bir harika olarak ekliyoruz. Yılda yaklaşık maksimum taşıdığımız misafir sayısı 350 bin kişiydi 2019 yılında yaklaşık olarak yüzde 30-40 oranında devam ediyoruz. Bu sene çok iyi bir sayı bekliyoruz."

'EN ÖNEMLİSİ GÜVENLİK'

Güvenliğin her zaman ilk planı olduğunu belirten Haydar Gümrükçü, "Diğerleri hep sonradan gelir, misafir konforu, çalışanlarımızın memnuniyeti, bölgesel memnuniyeti tabii ki çok önemli şeyler bunların hepsini sağlayan bir şey var ki o da güvenlik ve biz bunu sağlamak zorundayız. Biz bütün önlemlerimizi alarak, bakımlarımızı yaparak öğrencileri burada en güvenli şekilde zirveye getirip, eğlendirip, tekrar evlerine gönderiyoruz" diye konuştu.

Bu yıl 300 bin kişiyi taşımayı hedeflediklerini aktaran Haydar Gümrükçü, bölgesel bisiklet ve motosiklet yarışmaları ile paraşütü gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptıklarını, bu ve benzeri organizasyonlara katılan misafirleri de güvenli bir şekilde Tahtalı Dağı'nın gösterine taşıdıklarını anlattı.

Kaynak: DHA