Yazımızda sizler için sık tükettiğimiz içeceklerden olan ve boykot olmayan soda markalarına yer verdik. Boykot olmayan soda markalarını ayrı ayrı başlıklar altında inceleyerek derledik.

İşte boykot olmayan soda markaları…

Boykot Olmayna Soda Markalari 3

Boykot Olmayan Soda Markaları Hangi Markalar?

Tüketicilerin yerli ürünlere yönelmesiyle birlikte İsrail malı olmayan içeceklerin önemi artmış oldu. Yerel üreticileri desteklemek ve ülke ekonomisini güçlendirmek için vatandaşlar da Türk malı ürünleri tercih ediyor. 

Ayrı ayrı başlıklar altında incelediğimiz yerli markaları, yerli maden suyu, meyve suyu ve içecek kategorisinde değerlendirerek alternatif olarak sayabilirsiniz.

Boykot olmayan soda markalarının bir listesini de ayrı başlıklar altında incelemeden önce paylaşalım.

  • Kızılay
  • Beypazarı
  • Uludağ
  • Aroma
  • Niğde Torku
  • Avşar
  • Sarıyer Gazoz 

Boykot Olmayan Soda Markalari 15

Kızılay

Boykot olmayan soda markalarına ilk olarak Kızılay Maden Suları ile başlıyoruz. Kızılay Maden Suları, Türk Kızılay Derneği tarafından 50.000 m2 kapalı ve 600.000 m2 açık alana sahip bir tesiste üretilmektedir. Kızılay Maden sularının üretildiği fabrikanın yeri ise Afyon'da bulunmaktadır. 

Kızılay Maden Suları, Türkiye'nin zengin kültür mirasını ve köklü geçmişini yansıtan bir içecek olarak öne çıktığı için boykot listesinde yer almamaktadır.

Boykot Olmayan Soda Markalari 16

Beypazarı

1957 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde kurulan Beypazarı üretim tesisleri, 70 bin metrekarelik üretim alanıyla Türkiye'nin en büyük maden suyu üretim tesisi olarak hizmet vermektedir.

Beypazarı Maden Suları da tamamen yerli ve milli olmasından dolayı boykot olmayan soda markaları arasında yer alıyor.

Boykot Olmayan Soda Markalari 17

Uludağ

Uludağ Doğal Maden Suyu, önceki adıyla Keşiş Dağı Maden Suyu olarak biliniyordu ve 1912 yılında işletim ruhsatı aldı. Yine aynı yıldan beri, Uludağ Çaybaşı Köyü'nde 50.000 metrekarelik bir üretim tesisinde üretilen Uludağ Doğal Maden 

Suyu ve meyveli çeşitleri şişeleniyor. 

11.500 metrekarelik kapalı bir tesise sahip olan Uludağ Maden Suyu markası da boykot olmayan soda markaları arasında yer alan sodalardandır.

Boykot Olmayan Soda Markalari 18

Aroma

1968 yılında Bursa'nın Gürsu ilçesine kurulan Aroma markası, maden suları ve meyve suları gibi çeşitli ve zengin yelpazeye sahip meşrubatlar üretmektedir. Aroma şirketi Bursa Gürsu'da 75.000 metrekarelik bir arazide üretim yapmaktadır.

Aroma, boykot olmayan içecekler listesinde yer aldığı için birçok yerli içecek markası arasında yer aldığından tercih edilir.

Boykot Olmayan Soda Markalari 19

Niğde Gazozu

İsrail markası olmayan yerli gazozlar arasında Niğde Gazozu da yer almaktadır. Tamamen yerli ve milli olan Niğde gazozu uzun süredir üretiliyor. 

Niğde gazozu, Türkiye'nin zengin kültür mirasını yansıtan bir içecek olarak öne çıktığı için boykot listesinde yer almıyor.

Boykot Olmayan Soda Markalari 20

Avşar

Avşar Maden Suyu hakkında ilk yazılı bilgi 1940 yılında Prof. Dr. S. Calvi tarafından Türk Hıfzısıhha ve Tecrübi Biyoloji mecmuasının 3. sayısında yayınlanmıştır. Avşar Maden suyu üretiminin yapıldığı fabrika, Afyon-Ankara yolu üzerinde 

İscehisar ilçe merkezine 3 km uzakta Avşar Deresi mevkiinde yer alır. 

Tamamen yerli ve milli olan Avşar Maden suyu da boykot listesinde yer almayan soda markaları arasındadır.

Boykot Olmayan Soda Markalari 21

Sarıkız

Sarıkız Maden Suları, 1860'lı yıllarda kurulmuş soda markaları arasında yer alıyor. Sarıkız Maden Suları, 2007'den itibaren tamamen yenilenen ve günümüzde en yeni teknolojileri kullanan tesisleriyle üretim kapasitesini arttırmıştır.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine ait olan ve maden sularının üretimini burada yapan Sarıkız, tamamen yerli ve milli bir markadır, bu nedenle boykot olmayan soda markaları arasında yerini almıştır.

Boykot Olmayan Soda Markalari 23

Sarıyer Gazoz

Boykot olmayan soda markalarına son olarak Sarıyer Gazoz(Oğuz Gıda)’u gösterebiliriz. Türkiye’nin önde gelen içecek üreticilerinden biri olan Oğuz Gıda, çeşitli markalarıyla tüketicilere çeşitli içecekler sunmaktadır. Juss markası da Oğuz 

Gıda'nın bir alt markası olup meyve suyu ve soğuk çay üretmektedir.

Mersin Taşucu Plajları: Taşucu'nda Denize Girilecek Yerler Mersin Taşucu Plajları: Taşucu'nda Denize Girilecek Yerler

Sarıyer markalı maden suları, limonata şerbetleri ve gazozlar Oğuz Gıda'nın en bilinen ve çok tercih edilen ürünleridir. Oğuz Gıda'nın geniş ürün yelpazesi, herkesin damak zevkine uygun bir ürün zenginliği sunmaktadır.

Tamamen yerli ve milli olan Sarıyer Gazozu da boykot listesinde yer almayan içecek markaları arasında yer almaktadır.

Kaynak: HABER MERKEZİ