Mersin’in gözü o sahile çevrildi… Mersin’de heyecanlı bekleyiş Mersin’in gözü o sahile çevrildi… Mersin’de heyecanlı bekleyiş

Geçtiğimiz aylarda vatandaşların daha rahat ve sağlıklı bir ortamda alışveriş yapmaları amacıyla bir dizi yeni uygulamalar getirildi. Bunlardan biride semt pazarlarında bulunan esnafın, yüksek sesle bağırarak satış yapmalarının yasaklanmasıydı. Bu yasağa uymayan pazarcılara da ilk seferinde bin 295 lira para cezası uygulanacaktı.

GEL ABLACIM GEL

Para cezası alan, ancak ısrarla bağırarak satış yapmaya devam eden ve 4 kez bu nedenle ceza alan esnafa ise tezgâh kapatmaya varana kadar yaptırım uygulanacaktı. Ancak semt pazarlarında halen ilgi ve dikkat çekmek amacıyla ‘Gel ablacım gel, çaya çorbaya limon, kesmece karpuz’ şeklinde satış yapmaya çalışıldığı görülüyor.

YASAK UYGULANSIN

Öte yandan bu duruma karşı sessiz kalmayan ve rahatsızlıklarını belirten vatandaşlar, tepkilerini şu şekilde dile getirdi: “Bu yasağı acaba kim uygulayacak, ya da neden uygulamıyor? Alışveriş için pazara çıkıyoruz, her yerden bir bağırış çığırış geliyor. Hasta olan var, gürültüden rahatsız olan var. O nedenle bu yasağın uygulanmasını istiyoruz.”

Muhabir: SERCAN AYTIŞ