Her köşesinde asırlık tarihi yapıları ve doğal güzellikleri barındıran Antalya, Manavgat ilçe sınırlarında yer alan sıra dışı kayaları ile fantastik bir atmosfer sunuyor. Boyları 10 metreden 70 metreye kadar çıkan kayalar ayakta duran bir insana benzediği için Adam Kayalar ismini aldı. Aynı zamanda fantastik ve bilim kurgu türünden çığır açan filmlerden olan Avatar filmindeki sahnelere benzetilmesi sebebiyle bu kayalar ‘Avatar Diyarı’ ismi ile de anılıyor.

adam kaya-3

AVATAR DİYARI ADAM KAYALAR

Antalya Manavgat’ta yer alan Adam Kayalar, ziyaretçilerini bambaşka bir diyara götürüyor. Fantastik film severlerin ziyaret etmekten hoşlandığı Adam Kayalar, Avatar filmindeki bazı sahnelere benzemesi sebebiyle ‘Avatar Diyarı’ ve ‘Torosların Peribacaları’ olarak da anılıyor.

Alışılmışın dışındaki görüntüsü ile dikkat çeken kayalar ayakta duran bir insana benzemesi sebebiyle bu ismi almıştır. İlginç görüntüsü ile bir doğa harikası olan bu kayaların oluşumu milyonlarca yıllık bir sürecin sonucudur.

adam kaya

Manavgat’ın önemli bir turizm noktası haline gelen Adam Kayalar, adeta ilkel çağları anımsatan görüntüsü ile ziyaretçilerini bambaşka bir evrene götürüyor. Yüzyıllar öncesinin izlerini taşıyan Selge Antik kentinin yakınlarında bulunan ve bu antik kenti çevreleyen Adam Kayalar tarihi atmosferi ve fantastik görüntüsü ile film sahnelerini aratmıyor.

adam kayalar-2

İbn Sina'nın faydalarını saymakla bitiremediği o bitki Antalya'da yetişiyor İbn Sina'nın faydalarını saymakla bitiremediği o bitki Antalya'da yetişiyor

65 MİLYON YIL ÖNCE OLUŞTU

Adam Kayalar 65 milyon yaşındaki konglomera kayalardan oluşur. Bu kaya tiplerinin deniz tabanı bölgesinde bulunan kum ve çakıl türündeki yapıların basınçla toprak ve mil ile birleşerek Adam Kayaları oluşturur. Bu yapılar Güllü Mermer olarak da bilinen konglomera kayalardır. Farklı boyutlarda olan kayalar 10 metre ile 70 metre arasında değişir.

Aa1 100

Bilinen kaya görüntüsünün dışında olan bu Adam Kayalar ilçenin en önemli turizm merkezlerinde biridir.

Konglomera kayalar ilkel çağlarda çeşitli yapılarda kullanılmıştır. Kum, çakıl türündeki yapılar basınçla birleşir ve zamanla sertleşerek bu eşsiz kaya görüntüsünü oluşturur. Bu kaya tipi kendi içinde farklı türlere ayrılır. İri, koca ve Kocataş olmak üzere üç gruba ayrılan Konglomera kaya tipi çakıl ve kaya bloklarının doğal bir çimento ile birleşmesiyle oluşur. Yüzyıllar boyunca basınçla birlikte sıra dışı bir şekil alan kayalar dev boyutları ile oldukça ilgi çekici görünür. 

adam kayalar-1

BİR UYGARLIK MİRASI SELGE ANTİK KENTİ

Selge Antik Kenti, Manavgat’ta yer alan bir diğer önemli turizm noktalarından biridir. Etrafını çevreleyen Adam Kayalar ile eşsiz bir atmosfere sahip olan Selge günümüzden asırlar önceki uygarlığın izlerini yaşatır. Bu antik kent Torosların güney yamaçlarında yer alır.

Tarih kaynaklarına M.Ö. 2. Bin yılın sonunda kurulduğu yer alan Selge’nin o dönemlerdeki Truva savaşlarından sonra bölgeye göç eden kişiler tarafından kurulduğu düşünülüyor.,

selge

Dağlık ve engebeli bir arazide olmasına rağmen oldukça verimli topraklara sahip olan bölgede zeytinyağı, şarap gibi ürünler yetiştirilmiştir.  

Antik Kent tarihin ilerleyen sürecinde farklı uygarlıklara ve büyük imparatorluklara bağlanmıştır. İlk başta Lidya uygarlığı ardından Pers, Büyük İskender ve Roma İmparatorluğu gibi uygarlıkların eline geçmiştir.

Ev sahipliği yaptığı her uygarlık ile yeniden şekillenen antik kent farklı kültürlerin buluşma noktası olmuş ve mimari yapılara da bu kültür yansımıştır. Günümüze kadar varlığını sürdüren antik yapıların çoğunluğu surlar, agora, kilise, anıtsal, çeşme gibi tarihi eserlerden oluşur.

Selge Antik Kenti Kayaliklar

Yüzyıllar öncesini yaşatan tarihi yapıların, film sahnelerini aratmayan Adam Kayalar ve Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın eşsiz atmosferinin buluştuğu bölgede doğa ve kültürleri iç içe bir gezi yapmak mümkündür.

ADAM KAYALARA NASIL GİDİLİR?

Antalya’nın Manavgat ilçesi Ballıbucak mevkiinde yer alan Adam Kayalar’a ulaşmak için oldukça engebeli bir arazide ilerlemek gerekiyor. Manavgat Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Adam Kayalara ulaşmak için Manavgat yönüne giden tabelaları takip etmek ve Köprülü Kanyon Selge tabelası yönünde ilerlemek gerekir. Bölgenin engebeli ve dağlık olması araçla ulaşımı zorlaştırır. Ancak yürüyerek ulaşmak isteyenler için araçlarını yakın bir yere park ederek yürüyebilecekler eşsiz bir yürüyüş rotası vardır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA