Okul bahçesinde düzenlenen TÜBİTAK 4006-B Bilim Fuarı'nda öğretmen Serdar Yücel'in koordinatörlüğünde 9'uncu sınıf öğrencisi Kadir Semih, 10'uncu sınıf öğrencisi Ayşe Akdemir, 11'inci sınıf öğrencisi Ali Arda Bölük ve 12'inci sınıf öğrencisi Şafak Balcı tarafından yapılan üç telli cura ilgi gördü.

Mersin'in tatil beldelerine inceleme Mersin'in tatil beldelerine inceleme

58792 (2) (Small)

Öğrenciler, üç telli curayı okuldaki atölyede 3 ayda tamamladı. Öğrencilerden Ayşe Akdemir, kaybolan üç telli cura kültürüna yaşatmak amacıyla projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi. Akdemir, "Yaşanan sosyo-kültürel değişimler nedeniyle köy kültüründen şehir kültürüne geçişle bu çalgı eski önemini kaybetti. Proje ile Teke yöresinde oldukça yaygın olarak kullanılmış olan, günümüzde eski önemini yitiren genç kuşak tarafından fazla bilinmeyen parmak curasının tanıtımı ve bölgemiz kültüründeki yeri ile ilgili farkındalık oluşturmayı amaçladık" dedi.

58792 (1) (Small)

Akdemir, şunları söyledi:

"Üç telli curayı, proje kapsamında ceviz ve ardıç ağaçlarından yaklaşık 3 ay gibi bir sürede okulumuzdaki atölyede yaptık. Şimdi daha çok batı kültüründen, piyano, gitar gibi enstrümanlara talep var. Cura, bağlama gibi Türk Halk Müziği enstrümanları kaybolmakta."

Kaynak: DHA