Burdur Ticaret Borsası tarafından 2021 yılında yapılan müracaat geçen aylarda sonuçlandı ve haşhaş helvasına Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret belgesi verildi. Haşhaş helvası Burdur'un coğrafi işaret belgesi alan 14'üncü ürünü oldu. Haşhaş helvasının coğrafi işaret belgesi alması dolayısıyla Valilik Toplantı Salonunda yapılan basın açıklamasına Vali Türker Öksüz, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Genel Sekreter Naile Ergün ve Ticaret Borsası yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Burdurun Hashas Helvasi Cografi Isaret 47582 (1) (Small)

GELİŞMENİN TEK YOLU

Toplantıda konuşan Vali Türker Öksüz, şunları söyledi:

"2021 yılında başvurusu yapılmış, 15.08.2023 tarihinde de tescili alınmış durumdadır. Yaklaşık iki yıllık bir sürede sonuçlandı. Bu süreçler zor ve meşakkatli süreçler elbette ama önemli olan coğrafi işaretin alınmasıdır. Şunu öncelikle ifade etmek istiyorum; şehrimiz tarım ve hayvancılık şehridir. Bunun hep birlikte bilincinde olmamız lazımdır. Bu bir yandan çok önemli bir şanstır bir yandan da çok önemli sorumlulukları yanında getiriyor. Şans çünkü üretmek, ülkemizin de ihtiyaç duyduğu zenginleşmenin, refaha ulaşmanın, kalkınmanın, gelişmenin tek yoludur. Şehir olarak üretmek zorundayız. Üretmek için özellikle tarımda hem bitkisel hem de hayvansal üretimde önemli bir potansiyele sahip olduğumuzu hepimiz biliyoruz ve görüyoruz.

Türkiye’nin turizm merkezinde ilginç görev Türkiye’nin turizm merkezinde ilginç görev

EKONOMİYE KATKI

Sadece tabii potansiyele sahip olmak yetmez, önemli olan bu ürünlerimizi bir yandan üretirken, bir yandan da katma değere ve ekonomik değere çevirecek çalışmaları yapabilmektir. Şimdiye kadar şehrimizde 14 tane ürünümüzün coğrafi işaret alması sevindiricidir. Önemli bir sayıdır ama bunu daha nasıl artırabiliriz, başkanımız ifade etti, sırada başka ürünler de var. İnşallah onlarla da devam ederiz. Hammadde olarak ürünleri satmak yerine onları işlemek, işleyerek haşhaş helvasında olduğu gibi yani haşhaşı direkt satmanın yanında işleyerek satmanın bütün dünyada da ülkemizde de ekonomik değer olarak daha fazla anlam ifade ettiğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu ürünlerimizi artırmamız ama bir yandan da Avrupa Birliği coğrafi tesciline de girebilecek ürünlerimizin olması, o tescil belgesini de almamız, bir o kadar önem taşıyor."

Burdurun Hashas Helvasi Cografi Isaret 47582 (2) (Small)

MUTLU EDEN HABER

Türk Patent ve Marka Kurumu'na haşhaş helvasının coğrafi işaret alması için 2021 yılı Nisan ayında müracaat ettiklerini bildiren Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında şehrimizin tescilli ürünlerine bir yenisini eklemek, bizim için mutluluk verici bir haber oldu. Ceviz ezmesi, Burdur şiş, Dirmil sipsisi, Karamanlı cevizi, Karamanlı kişnişi, Karamanlı rezenesi, Melli inciri, Bucak salebi, Tefenni rezenesi, Kabak helvası, Gölhisar kavurması, Kozağaç ikitelli curası ve İbecik bezinin ardından Burdur Ticaret Borsası'nın başvurusuyla, Burdur haşhaş helvasının da coğrafi işaret tescili alındı. Burdur Ticaret Borsası olarak haşhaş helvasının coğrafi işaret tescilini yaparak, Burdur'un tescilli ürün sayısını 14'e yükselttik. En kısa sürede AB coğrafi işaret tescili almak için başvuru yapacağız" diye konuştu.

Kaynak: DHA