Eğitiminden mahrum kalmak istemeyen ve ekonomik problemler yaşayan birçok öğrenci soluğu burs başvurusunda aldı.  Öğrencilerin durumlarından faydalanmak isteyen dolandırıcılara da haneden pay çıktı. Burs verdiklerini söyleyen bazı siteler öğrencilerin bilgilerini aldıktan sonra burs vermiyorlar. Bu tarz siteler öğrencilerin hem umutlarını hem de bilgilerini çalmaya devam ediyor. Öğrenciler emniyet görevlilerine seslendi. Burs dolandırıcılığı hakkında konuşan Eğitim-Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Gençlerin bunlara başvurma sebebi tamamen eğitim sistemi” dedi.

burs dolandırıcı

Mansur Yavaş'ın Kızı Armağan Yavaş Kimdir? Kaç Yaşında? Kiminle Evlendi? Mansur Yavaş'ın Kızı Armağan Yavaş Kimdir? Kaç Yaşında? Kiminle Evlendi?

TEK SUÇLU HÜKÜMET POLİTİKALARI

Burs dolandırıcılığı hakkında hükümetin uyguladığı politikalar üzerine konuşan Eğitim-Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Aileler aslında eğitime kolaylık olsun diye faydalanmak istiyorlar bu tür burslara aslında. Bu yüzden izin veriyorlar ve peşine düşüyorlar. Buradaki tek suçlu hükümet politikalarıdır. Bunun önüne eğitim politikaları değiştirilerek geçilebilir. Gerici ve öğrencilere faydası olmayan bir eğitim sistemi mevcut. Bakanlık öyle bir politika yapmalı ki kimsenin bu tür burslara ihtiyacı olmamalı. Öyle bir politika sunulmalı ki çocukların bunlara ihtiyacı kalmamalı. Bunun önüne yalnızca böyle geçilebilir” ifadelerini kullandı.

5Ef0952267B0A91F544F8C38

ONAY YOKSA İTİBAR EDİLMEMELİ

Başkan Kadir Öztürk, “Bu tür burs sayfalarında bakanlığın onayı olmalı. Bakanlık onayı almadan hiçbir yer ya da kurum eğitim bursu veremez. Bakanlığın onayı olmadan böyle bir şey yapılıyorsa bu hükümetin ya da devletin suçudur. Herhangi bir onay olmadan böyle burslara ya da sayfalara itibar edilmemeli. Eğitim gittikçe gericileşiyor. Bunun önüne ailelerle, öğretmenlerle hep birlikte geçmeliyiz. Laik bir eğitime geçebilmek için bunu durdurmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Muhabir: YAPRAK ÖZER