Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yangınını yaşayan Antalya’da bir günde 2-3 tane yangın meydana gelmeye başlamıştı. İstanbul, Balıkesir, Çanakkale, Muğla gibi birçok şehir ise yaz ayları boyunca ormanlık alanlara girişleri yasaklamıştı. Antalya’da hava sıcaklıklarının 45 dereceleri görmesiyle birlikte bir günde birden fazla farklı noktalarda yangınlar çıkmaya başladı. Yaşanan yangınlardan dolayı birçok vatandaş büyük endişe yaşarken, Antalya Valiliği’nden gelecek yasağa gözlerini çevirmişti. Antalya Valiliği’nden beklenen yasak geldi. Antalya’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

Antalya Ormanlik Alan (Small)

ANTALYA’DA ORMANLARA GİRİŞLER NE ZAMANA KADAR YASAK?

Antalya’da yaz aylarının gelmesiyle birlikte yangınlarda yaşanmaya başladı. Antalya’nın farklı noktalarında birden fazla yangının yaşanmasıyla vatandaşlar büyük bir korku ve endişe yaşamaya başlamıştı. Manavgat yangınının ardından birçok çalışma yürütülen Antalya’da yangınların yaşanmasıyla birlikte Antalya Valiliği düğmeye bastı. İstanbul, Balıkesir, Çanakkale, Muğla’nın ardından Antalya’da da girişler yasaklandı. Antalya Valiliği’nin yayınladığı genelgeye göre 7 Haziran 2024-31 Ekim 2024 tarihleri arasında ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

Antalya Ormanlik Alanlara Girisler Yasaklandi (Small)

ANTALYA VALİLİĞİ GENELGE YAYINLADI

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının aşırı derecede artmasından dolayı orman yangınlarının meydana gelebileceği göz önünde bulundurularak ormanlık alanlara girişleri yasaklandı. Antalya Valiliği tarafından yayınlanan genelgede ise birçok madde yer aldı. Antalya Valiliği’nin yayınladığı genelgeye göre;

Madde 1- 6381 sayılı Orman Kanunu’nun 76’ıncı maddesinde;

a)Devlet ormanlarında Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek,

b)Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk etmek,

c)Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak,

Antalya Büyükşehir Belediyesi düğmeye bastı... Otobüslere inceleme başlatıldı! Antalya Büyükşehir Belediyesi düğmeye bastı... Otobüslere inceleme başlatıldı!

d)Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu kanunun 31’inci ve 32’nci maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak yasaktır.

Antalya Ormanlara Girisler Yasaklandi (Small)

Madde 2- İlimizin sınırları içerisindeki ormanlık alanların 4 km civarında yer alan ve yakınlığı nedeniyle orman yangınına neden olabilecek yerlerde havai fişek, dilek balonu vb. yanıcı madde kullanılması yasaktır.

Madde 3- Genelge ekinde yer alan listede belirtilen alanlar dışında, Antalya ili sınırlarında ormanlara girişler, 07.06.2024-31.10.2024 tarihleri arasında yasaktır.

Madde 4- Genelge ekinde yer alan listede belirtilen piknik ve mesire yerlerinde, 31.10.2024 tarihine kadar 21:00-08:30 saatleri arasında mangal/semaver/ateş yakılması yasaktır.

Madde 5- Genel kolluk kuvvetleri ile orman muhafaza memurları başta olmak üzere; zabıta, özel güvenlik gibi görevlilerce düzenli şekilde yürütülecek devriyelerle yukarıda belirtilen hususlar kontrol edilecek ve gerekli uyarılar vatandaşlarımıza yapılacaktır.

Madde 6- Yapılacak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemler yapılacaktır.

Hükümleri yer aldı.

ANTALYA’DA GÜNÜBİRLİK KULLANILACAK ORMAN PARKLARI NERELER?

Tablo 1 (Small)

Tablo 2 (Small)

Tablo 3 (Small)

Tablo 4 (Small)

Tablo 5 (Small)

Tablo 6 (Small)

Tablo 7 (Small)

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN