Türkiye’nin en tanınan ailelerinden olan Koç ailesinin başkanlığını yürüttüğü Koç Holding kurucularından olan Can Kıraç, 26 Haziran 2024 tarihinde hayatını kaybetti. Yaklaşık bir ay önce 97 yaşına giren Can Kıraç’ın Vehbi Koç’un da yakın arkadaşlarından olduğu bilinmektedir.

Koç Holding’in önemli bir ismi olan Can Kıraç kimdir sorusu ile birlikte neden öldüğü ve servetine dair de detayları derledik.

Can Kirac Kimdir

Can Kıraç Kimdir?

Can Kıraç, 22 Mayıs 1927 tarihinde Ankara’nın Etimesgut ilçesinde doğdu. Babası Türkiye’nin ilk ziraat mühendislerinden biri olan Ali Numan Kıraç, annesi ise Semiha Kıraç’tır. Atatürk Orman Çiftliği’nde doğan Kıraç’a Can adını ise Mustafa Kemal Atatürk vermiştir.

Ankara doğumlu Can Kıraç’ın çocukluk yılları ise babasının meslek görevlendirmesi sebebiyle Eskişehir’de geçmiştir. Kardeşi İnan Kıraç ise burada doğmuştur. Kıraç kardeşler ilk ve ortaokul eğitimini Eskişehir’de almış; lise öğretimi için ise İstanbul’a taşınmışlardır.

Fanatik Galatasaraylılığı ile bilinen Can Kıraç, liseyi de Galatasaray Lisesi’nde okumuştur. 1946 yılında mezun olduktan sonra lisans eğitimi için Ankara Üniversitesi’ni tercih etmiş ve Ziraat Fakültesinden mezun olmuştur.

1950 yılında ziraat mühendisi olarak mezun olan Can Kıraç, eğitimi süresince Türkiye Milli Talebeler Federasyonu başkanlığı görevini yürütmüştür. Öğrencilik yıllarında yazarlık da yapan Can Kıraç, Koruk adında bir dergi çıkarmıştır. TMTF gazetesi İnkılap ve Gençlik’te de yayınlanan yazıları bulunmaktadır.

NOT: Can Kıraç, 2006 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından onursal üye olarak seçilmiştir.

1950 yılında çalışma hayatına atılmıştır. Can Kıraç Ankara’dayken Koç Ticaret A.Ş. Otomobilcilik Şubesi’nde Bernar Nahum’un yanında çalışmaya başlamıştır. Ardından Vehbi Koç’un da ortağı olduğu Egemak şirketinde müdür yardımcısı olmuştur. 1957 yılında girdiği şirketin 1958 yılında ise müdürü oldu.

Koç Holding’in kurucu ortakları arasında önemli bir yere sahip olan Can Kıraç, 1963 yılında Koç Holding’in temellerini atanlardan biri olmuştur. 1968 yılında ise Koç Holding Otomotiv Grubu’na geçerek İstanbul’a taşınmıştır.

NOT: Kendisini yetiştirmesiyle bilinen ve oldukça başarılı bir iş insanı olan Can Kıraç, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından fahri doktor unvanını almıştır.

Can Kıraç kimdir sorusu genellikle Koç Holding ile bağlantılı bir şekilde merak edilmektedir. Kıraç’ın özel hayatıyla alakalı da bilgilere yer verdik.

Can Kirac Kimdir 2

Can Kıraç Nereli?

Koç Holding’in kuruluşundan yükselişine kadar büyük bir rol oynayan Can Kıraç, Ankara Etimesgut doğumludur. Babası Ali Numan Kıraç’ın ise 1897 yılında Bursa’da doğduğu bilinmektedir.

‘Pes’ dedirttiren savunma; ‘Su döktüm yeşerdi’ ‘Pes’ dedirttiren savunma; ‘Su döktüm yeşerdi’

Can Kıraç Kitapları

Aynı zamanda yazar da olan Can Kıraç, kendisinden geriye yazılı eserler de bırakmıştır.

Can Kıraç kitapları aşağıdaki gibidir:

  • Anılarımla Patronum Vehbi Koç (1995)
  • Anılar Olaylar (2004)
  • Kolajlı Taşlamalar (2004)

Can Kirac Kimdir 3

Can Kıraç Kaç Yaşında Öldü?

Can Kıraç 1927 yılında doğmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ü gören ve hatta ismini de Atatürk’ün verdiği Can Kıraç, geçtiğimiz ay 22 Mayıs’ta 97 yaşına girmişti. Doğum gününde esprili bir paylaşımda da bulunan Can Kıraç, 97 yaşında hayatını kaybetti.

Can Kıraç Neden Öldü?

Can Kıraç kimdir yanıtladık. Hayatını kaybeden Can Kıraç’ın ölüm nedeni de merak ediliyor.

Can Kıraç, yaşına bağlı olarak son günlerde özel bir hastanede tedavi görmekteydi. Ailesi, yakınları ve hastane tarafından henüz resmi bir açıklama gelmedi. Fakat Can Kıraç’ın yaşına bağlı olarak gelişen hastalıkları sebebiyle vefat ettiği söylenmektedir.

Can Kirac Kimdir 6

Can Kıraç Kiminle Evli? Eşi Kim?

Can Kıraç kimdir ile birlikte en çok da ailesi merak edilmektedir. 1594 yılında dünyaevine girdiği İnci Atav Kıraç ile iki çocuk sahibi olmuştur. Eşi İnci Atav Kıraç ise 2019 yılında vefat etmiştir.

Can Kıraç, eşinin ölümünün ardından şu sözleri paylaşmıştır:

  • ‘’İnci Sultan! 65 yıllık beraberlikten sonra benden ayrılıyorsun. 65 yıllık beraberlikten sonra benden ayrılıyorsun! Bana aşk duygusunu yaşattığın için sana minnettarım. Ve şimdi buluşacağımız günü bekliyorum.’’

Can Kıraç Serveti

Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından biri olan Can Kıraç kimdir sorusunu yanıtladık. Vefatının ardından ise en çok merak edilen Can Kıraç serveti kime kalacak oldu.

Can Kıraç net servetinin ne kadar olduğu net olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar ile kendisinin en az 500 milyon dolar serveti olduğuna dair iddialar bulunmaktadır. Can Kıraç’ın Ali Numan ve Aslı adında iki çocuğu bulunmaktadır. Servetinin bir kısmının hayır kurumlarına dağıtılacağı, kalan mal varlığının ise 2 çocuğuna pay edileceği düşünülmektedir. Fakat Can Kıraç mirası ve vasiyeti hakkında kesin bilgilere ulaşılamamaktadır.

Can Kirac Kimdir 5

Can Kıraç İnan Kıraç Olayı Nedir?

Kardeşi İnan Kıraç’ın kızı İpek Kıraç’a miras nedeniyle açtığı dava sebebiyle Kıraç kardeşlerin arasının açıldığı bilinmektedir.

Can Kıraç bu olay üzerine aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

  • ‘’İnan Kıraç’ın Vehbi Koç’un damadı olma sorumluluğunu taşıyamamış olmasına, ‘’Koç Kültürü^^ ile yaşamaya devam eden birisi olarak ‘esef’ ediyorum.’’

Can Kıraç kimdir sorusuyla birlikte en çok merak edilen serveti ile mirasının kime kalacağına dair detayları da derledik

Kaynak: HABER MERKEZİ