Çanakkale Deniz Savaşı'nın kazanılmasında büyük payı olan ve düşman donanmasının önünü keserek adını tarihe yazdıran Nusret Mayın Gemisi, Mersin Uluslararası Limanı 1 No'lu rıhtımda ziyarete açıldı. Çanakkale Deniz Savaşı’nda büyük bir öneme sahip olan Nusret Mayın Gemisi, anısını yaşatmak için 2011 yılında Deniz Kuvvetleri tarafından aslına uygun inşa edilerek hizmete girdi. TCG Nusret Müze Gemisi’ni öğrencilerle birlikte ziyaret eden Vali Pehlivan, Çanakkale Deniz Savaşı’nda Nusret Mayın Gemisi’nin yaptığı çalışmalar hakkında hazırlanan sunumu izledi. Geminin bölümlerini gezen Pehlivan, gemi komutanından o günün kahramanlık dolu hatıralarını dinleyerek, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Bando ekibinin hazırladığı gösteriyi izledi.

Tcg Nusret Muze Gemisi Ziyarete Acildi (Small)

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanından 2 Ağustos çağrısı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanından 2 Ağustos çağrısı

VALİDEN ANLAMLI SÖZLER

TCG Nusret Müze Gemisi’nin şeref defterini imzalayan Vali Pehlivan, deftere, "Çanakkale Zaferi’nin en önemli kahramanlık destanlarından birini yazan Nusret Mayın Gemisi’ni aziz ecdadımızın hatıralarıyla birlikte bugünlere taşıyan TCG Nusret Müze Gemisi’ni ilimizde vatandaşlarımızla buluşturmanın onurunu yaşadık. Bu vesileyle, tarih boyunca şanlı zaferler kazanan bütün şehitlerimizi, gazilerimizi, kahraman ecdadımızı saygı ve rahmetle yad ediyorum. Geminin müze olarak yurt sathında faaliyet göstermesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum" sözlerini yazdı.

Tcg Nusret Muze Gemisi (Small)

VALİYE EŞLİK ETTİLER

Ziyaretinde Vali Pehlivan’a kızları Nevra ve Irmak, Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy ile Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Vekili Albay Oğuz Eryılmaz da eşlik etti.

Kaynak: İHA