Son yaptığı açıklamalarda şeker hastalığından bahseden Canan Karatay, şeker hastalığının genetik olmadığını söyledi. Açıklamalarında şeker hastalığının çevresel olduğunu belirten Karatay, insülin direncini kıracak iki besinden bahsetti. İşte detaylar.

CANAN KARATAY ŞEKER HASTALIĞI HAKKINDA NE DİYOR?

Canan Karatay, sağlık konusunda yaptığı açıklamalarla sık sık gündeme geliyor. Sağlıklı beslenme ve hastalıklar konusunda yeni bir açıklama yaptı. Şeker hastalığının ömür boyu sürmeyeceğini belirten Karatay, sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti.

22-23 Nisan yarım gün mü tam gün mü tatil, hangi güne denk geliyor? 23 Nisan günü özel sektör tatil mi, kamu kurumları açık mı? 22-23 Nisan yarım gün mü tam gün mü tatil, hangi güne denk geliyor? 23 Nisan günü özel sektör tatil mi, kamu kurumları açık mı?

Karatay, “endüstri her şeye hâkim olmuş, ilaç firmaları her şeye hâkim olmuş, sanki bütün hastalıklar ilaç eksikliğindenmiş gibi algılanıyor.  İlaç almazsan iyileşmezsin, ilaç almazsan ölürsün, ilaç almazsan felç olursun, bu ilacı almazsan infaktüs geçirirsin vesaire. Bu bütün dünyada uygulanan bir şey sadece Türkiye'ye ait değil.” İfadelerini kullandı.

Balık Yemeği

"BALIK VE YUMURTA ÖNEMLİ"

Canan Karatay, 90’lı yıllarda eşinin şeker hastası olduğunu söyledi. Eşinin şeker hastalığını iyileştirmek için neler yaptıklarını şöyle açıkladı: “40 güne yakın balık yedik. Balık ve yanında bir salata yeşillik ve eşime de bunu yedirmek için, insülin direncini kırmak için çok önemli, 40 gün yiyince insülin direnci kırılıyor. Akşamları yalnız balık sabahtan yalnız yumurta. Eşime balık yedirebilmek için, fırında yapıyorum, her gün iki dilim helva verdim ve hemen kilo verdi ve şekeri düzeldi”

Canan Karatay bu yöntemin yanı sıra şeker hastalarına faydalı olabilecek bazı önerilerde bulundu. Karatay, şeker hastalığının geçici ve çevresel olduğunu belirterek hayat boyu sürmeyeceğinin altını çizdi.

Seker Hastaligi

“ŞEKER HASTALIĞI ÖMÜR BOYU SÜRMEZ”

“Şeker hastalığı hayat boyu sürmez, kendinize dikkat ederseniz Karatay diyeti, Karatay prensipleri uygulayanlarda şeker hastalığı kalmıyor. İnsülini bırakanlar, şeker hastası tabletlerini bile bırakan hastalarım var.”

 Canan Karatay, balık, ayran, su gibi gıdaların önemine dikkat çekti. Ekmeğin ise şeker hastaları için zararlı olduğunu belirtti.

Muhabir: STAJER MUHABİR REMZİYE KAYA