6 Şubat depremlerinden sonra medyada daha da sık gördüğümüz, jeolog ve tarih meraklısı Celal Şengör ilgi çeken kişilerden biridir. Ailesine dair bilgiye sahip olan okuyucular ise Celal Şengör serveti ne kadar diye merak etmektedir. Celal Şengör hakkında merak edilen konuları sizler için derledik.

Celal Sengor Serveti 2

Celal Şengör Serveti

Celal Şengör’ün malvarlığı hakkında kesin bilgiler olmasa da tahminler yürütülmektedir. Öncelikle Celal Şengör’ün varlıklı bir aileden geldiği bilinmektedir. Servetinin büyük bir kısmı ailesinden gelmektedir.

Ayrıca başarılı bir akademisyen olan Celal Şengör’ün yayımladığı kitaplardan, çıktığı televizyon programlarından elde ettiği gelir azımsanamaz. Ailesinden aktarılan para göz ardı edilemeyecek olsa da Celal Şengör’ün servetinde asıl katkı payı kendisindedir.

Celal Şengör serveti 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

  • Celal Şengör’ün ailesi ve mal varlığı düşünüldüğünde serveti 300 milyon TL olarak iddia edilmektedir. Ancak kendisinin bu konuda resmi bir açıklaması yoktur.

Celal Sengor Serveti 6

Celal Şengör Ailesi

Celal Şengör’ün ailesi varlıklı olduğu kadar ilginç hikayeleri de içinde barındırmaktadır. Rumeli göçmeni olan ailede babası Mehmet Asım Şengör, annesi de Günseli Güler Şengör’dür.

Ailesi Kosova, Makedonya, Preveze ve Yanya’dan göçenlerin soyundan gelmektedir. Celal Şengör’ün kendisi de 1986 yılında Oya Maltepe ile evlenmiştir. Celal Şengör serveti ile olduğu kadar ailesi ile de merak edilmektedir. Ailesinin mal varlığı okuyucuların en çok aradığı konulardan biri olmuştur.

Celal Şengör Ailesi Zengin Mi?

Celal Şengör’ün ailesi, hayatındaki en büyük şanslarından biri olmuştur. Celal Şengör’e her türlü desteği sağlayan ailesinin varlıklı olduğunu söylemek mümkündür. Bu sebeple Celal Şengör’ün ailesi nasıl zengin oldu merak edilmektedir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi o bölge için düğmeye bastı… Aydın’da dönüşüm başladı Aydın Büyükşehir Belediyesi o bölge için düğmeye bastı… Aydın’da dönüşüm başladı

Celal Şengör Babası Ne İş Yapıyor?

Celal Şengör’ün ailesinin şirketleri olduğu bilinmektedir. Babası Mehmet Asım Şengör de bu şirketlerin yönetim kurulunda yer almaktadır. Oğlu Celal Şengör’ü de eğitimi boyunca desteklemiştir.

Celal Şengör’ün Babasını Şirketi

Dayısı Semih Sipahioğlu’nun kurduğu Tamek ve Fruko gazoz şirketleri Şengör ailesine aittir. Celal Şengör’ün babası bu şirketlerin yönetiminde söz sahibidir.

Celal Sengor Serveti 4

Celal Şengör Evli Mi? Eşi Oya Şengör Kimdir?

Oya Maltepe Şengör, 1598 yılında doğmuştur. Ünlü jeolog Celal Şengör gibi Oya Maltepe de jeoloji alanında eğitim görmüş ve uzmanlaşmıştır. Eğitim hayatını İstanbul'da geçiren Oya Maltepe, Celal Şengör ile yine aynı şehirde 1968 yılında nikah masasına oturmuştur. Yer bilimi ve tektonik yapı üzerine ulusal ve uluslararası çalışmalarda bulunup ödüller almıştır. Ayrıca kendisinin en bilinen eseri de Sheree Barka ile birlikte yazdığı ''İstanbul'un Balkonları'' kitabıdır. 

Celal Sengor Serveti 7

Celal Şengör Çocuğu Var Mı?

Celal Şengör’ün Oya Maltepe ile 1986 yılında olan evliliğinden bir çocukları vardır. Çocuklarının ismi Asım Şengör’dür. Asım Şengör 20 Temmuz 1989 tarihinde doğmuştur.

Asım Şengör Kimdir?

Celal Şengör’ün oğlu olan H.C. Asım Şengör, 1989 yılında doğmuştur. Özel Alman Lisesi’ni bitirmesinin ardından Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nden mezun olmuştur. Günümüzde ise DNA ve hücre yaşlanması üzerine çalışmalar yürütmekte olduğu bilinmektedir.

Celal Sengor Serveti 3

Celal Şengör Kimdir?

Celal Şengör serveti ile merak edilse de öne çıkan tek özelliği bu değildir. Celal Şengör hakkında merak edilenler aşağıdaki gibidir:

Ali Mehmet Celâl Şengör 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk akademisyen, bilim insanı ve yer bilimcidir. Yapısal yerbilimi ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile tanınır. Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koymuş ve Kimmer Kıtası adını verdiği bir şerit kıta keşfetmiştir.

İlkokul ve ortaokulundan sonra 1969 yılında Robert Koleji’ne girmiştir. 1973 yılında mezun olduktan sonra okumak için ABD’ye giden Celal Şengör 1978 yılında jeoloji bölümünden mezun olmuştur.

Yerbiliminde özellikle yapısal yerbilim ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile ün yapan Celal Şengör’ün akademik çalışmaları şu şekildedir:

JEOLOJİ ÜSTÜNE

  • 17 Kitap
  • 395 Bilimsel Makale
  • 217 Tebliğ Özeti
  • 74 Popüler Bilim Makalesi

Tarih ve Felsefe ile de ilgili olan ve bu konuda söyleşiler veren Celal Şengör bu konuda 13 kitap ve 500’ü aşkın deneme yazmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Celal Şengör serveti ne kadar sorusunu yanıtladık. Şengör hakkında diğer merak edilenler ise aşağıdaki gibidir:

Celal Şengör Hangi İçecek Firmasının Sahibi?

 Celal Şengör’ün Tamek’in sahibi mi olduğuna dair sorular vardır. Celal Şengör dayısının kurduğu Tamek ve Fruko gazoz şirketlerinin varisidir.

Celal Şengör Hastalığı Nedir?

Celal Şengör’e hafif Asperger teşhisi konmuştur. Ayrıca kendisi yakın zamanda göz ameliyatı da olmuştur. Otizm spektrum bozuklukları arasında bulunan Asperger sendromu, genellikle zeka konusunda sorun yaratmıyor. Fakat sosyal beceriler konusunda kişileri etkiliyor ve bu kişilerin başkaları ile iletişim kurmasını zorlaştırıyor.

Celal Şengör de hastalığı üzerine kendisinin empati duygusunun olmadığından bahsetmiştir

Kaynak: HABER MERKEZİ