Antalya Büyükşehir Belediyesi Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi’nde Atık Isıdan yıllık 9000 hanenin enerji ihtiyacına denk gelen 25 bin megawatt enerji üretiliyor. Türkiye’de katı atık sektöründe atık ısıdan elektrik enerjisi üreten ilk tesis olan tesis, atık ısıdan elde edilen ve ulusal şebekeye verilen bu enerji belediyeye gelir kaynağı olarak dönüyor.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/08/CEVREYE-BUYUK-YATIRIM-4-Medium.jpg ÇEVREYE BÜYÜK YATIRIM 1

İLÇELERİN ÇÖPÜ TOPLANIYOR

Antalya’nın 11 ilçesinden toplanan evsel atıklar Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi içerisinde bertaraf ediliyor. Konyaaltı, Muratpaşa, Aksu, Kepez, Döşemealtı, Serik, Kemer, Kumluca, Finike, Korkuteli ve Elmalı’dan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlarla transfer istasyonlarından tesise taşınan evsel katı atıklar, atık kabul ünitesine alınarak mekanik ayırma işlemine tabi tutuluyor. Burada türlerine göre ayrıştırılarak, tehlikesiz atık niteliğinde olan ambalaj atıkları çevre lisansı olan firmalara gönderiliyor ve bu atıklar ekonomiye kazandırılıyor. Organik atıklar ise fermantasyon ünitesinde işlenerek bu atıklardan gaz elde edilerek enerjiye çevrilerek gelir elde ediliyor.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/08/CEVREYE-BUYUK-YATIRIM-2-Medium.jpg ÇEVREYE BÜYÜK YATIRIM 2

FERMANTE EDİLİYOR

Çevreci bir yaklaşımla işletilen tesiste mekanik ayırma tesisi, biyometanizasyon tesisi, enerji üretim tesisi, düzenli depolama sahaları, tıbbi atık sterilizasyon tesisi de bulunuyor. Organik nitelikte olan atıklar ise biyometanizasyon tesisine gönderilerek fermantasyon işlemine tabi tutuluyor ve gaz üretimi gerçekleştiriliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi ve İşletmeler Şube Müdürlüğünde görevli Çevre Mühendisi Fulya Edibe Halıcılar, tesis hakkında bilgi verdi. “Depo gazından ve fermantasyon tanklarından üretilen gaz enerji üretim tesisinde elektrik enerjisine çevriliyor” diyen Halıcılar, “Bu enerji enterkonnekte sisteme (elektrik santraline) verilerek üretimden gelir elde ediliyor. Enerji üretim tesisinde yıllık 247 bin 645 Megawatt saat enerji üretiliyor. Bu da 89 bin 800 hanenin aylık elektrik ihtiyacı karşılayabilecek kapasite anlamına geliyor. Azaltılan karbon emisyonu ise 340 bin ton olarak gerçekleşiyor” dedi.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/08/CEVREYE-BUYUK-YATIRIM-1-Medium.jpg ÇEVREYE BÜYÜK YATIRIM 3

ÇÖPLER SULARA KARIŞMAYACAK

Bir süre önce arttırılan kapasiteyi karşılayabilmek için tesiste yeni düzenli depolama sahası oluşturuluyor. Bu kapsamda depolama sahasının tabanına yarım metre kil, üzerine membran üzerine keçe ve drenaj için çakıl ve borulama sistemi yapılıyor. Böylece çöp suyu yeraltı sularına da karışmıyor. BÜLTEN