Aydın’ın Efeler ilçesinde çevreye kötü koku yayan bir eve yapılan operasyonda evden 2 kamyon çöp ile 4 adet köpek çıkarıldı. Her yıl yaz aylarında binada ve evin çevresinde durmanın işkenceye dönüştüğünü belirten çevre sakinleri, geçen yıl da 2 kamyon çöp çıkarılan evin sahibine sitem ettiler. Duruma tepki gösteren çevre sakinleri, “Pislikten her yer hamam böceği doldu” diyerek yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdi.

Aydın’da Efeler ilçe merkezi Orta Mahalle 209 Sokak üzerinde bulunan bir bir apartmanın ikinci katında yaşayan anne A.D. ve oğlu E.D.’nin evinden çevreye yayılan kötü kokulara daha fazla dayanamayan komşuları durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen polis ve zabıta ekipleri eve gelince neye uğradığını şaşırdı. Çöpten adım atacak yer kalmayan evden tam 2 kamyon çöp çıkarıldı. Kokudan dolayı çalışmakta zorlanan Efeler Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler saatler süren çalışma sonunda evi çöpten arındırabildi.

Ekipler uzun süre kapıyı açtırabilmek için uğraştı

Adrese gelen polis, Efeler Belediyesi Zabıta ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri anne ve oğluna kapıyı açtırabilmek için uzun süre dil döktü. Ekiplerin ısrarı üzerine kapıyı açan A.D. biriktirdiği çöplerin alınmaması için ekiplere dil döktü. Ev çöplerden ve sağlıksız bir şekilde içeride beslenen 4 köpekten arındırıldı. Yapılan temizlik çalışmasının ardından ev ilaçlanırken, durumdan ciddi derecede rahatsız olan çevre sakinleri her yıl aynı sorunu yaşadıklarını belirterek yetkililerden yardım istedi.

2 kamyon çöp çıktı

Köpeklerin çıkartılmasının ardından özel koruyucu ekipmanlarını giyerek eve giren Efeler Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından evden toplamda 2 kamyon çöp çıkartıldı. Temizlik çalışmasının tamamlanmasından ardından evde, Sağlık İşleri Müdürlüğü ilaçlama personeli tarafından da mikrop ve haşerelere karşı ilaçlama yapıldı.

“Her yer pislik içerisinde”

Çöp evin sahiplerine tepki gösteren mahalle sakinlerinden bir vatandaş, “Bu apartmanın önünden geçerken çoğu zaman ağzımızı burnumuzu kapatarak geçiyoruz. Görevliler temizlemekten bıktı ama bu insanlar evi çöplerle doldurmaktan bıkmadı. Geçen sene de burası temizlendi ama eve çöp getirmeye devam ediyorlar. Sürekli bu sorun devam ediyor. Mahalledekiler de huzursuz oluyor. Her yer pislik içerisinde” dedi.

“Tüm apartmanı hamam böcekleri sardı”

Çöp evin çevreye mikrop yaydığını ve tüm apartmanı hamam böceklerinin sardığını kaydeden apartman sakinleri ise, “Ben astım hastasıyım ve bu kokudan dolayı aşırı rahatsız oluyorum. Hastalığım dolayısıyla doktorumun verdiği havalar ile rahat nefes alabiliyorken, bu koku beni aşırı rahatsız ediyor. Evdeki köpekler sürekli havlıyor, akşamları yatıp uyuyamıyoruz. Sadece ben değil tüm apartman olarak onlardan ve evlerinden yayılan kötü kokulardan rahatsız oluyoruz. Her yer hamam böceği doldu. Kendileri ev sahibi oldukları için bir şey yapamıyoruz. Konuşmak istediğimizde ‘ev benim, beğenmiyorsanız siz çıkın’ diyorlar. Her yere mikrop saçıyorlar” ifadelerini kullandı.

İHA