Seçime az süre kala adaylar belli olmaya devam ediyor. Ancak Antalya’da özellikle kadın aday krizi giderek büyüyor. CHP yetkilileri, özellikle Antalya’da bu dönem seçilebilecek yerlerden kadın aday çıkaracaklarını söylemişlerdi. Ancak beklenen olmadı. CHP’nin Antalya’da 18 asır sonrası ilk kez kadın belediye başkanı çıkarmadı bekleniyordu. CHP’nin kalesi olarak bilinen Muratpaşa ve Konyaaltı’nda kesin kadın aday bekleniyordu. Fakat CHP Büyükşehir dahil 19 ilçede sadece bir kadın aday gösterdi. 9 kadın belediye başkan aday adayı varken, sadece bir kadının gösterilmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Partililer demokrasi partisi olarak gördüğü CHP’nin kadın aday göstermemesi kafalarda soru işaretine neden oldu.

Mersin’in o ilçesinde projeler devam edecek… Meclis karar verdi Mersin’in o ilçesinde projeler devam edecek… Meclis karar verdi

TİP en çok kadın aday çıkan parti

Öte yandan Demre İlçe Belediye Başkanlığı görevinden milletvekili seçimi aday adaylığı için istifa eden Okan Kocakaya'nın yerine gelen ve aday adayı olan Gülsüm Cengiz, İYİ Parti’den istifa ederek, CHP’ye geçmişti. Ancak CHP Cengiz’in yerine Fahri Duran’ı gösterdi. Duran’ın adaylığı ‘İYİ Parti’den istifa etmesinin bedeli ağır oldu’ yorumlarını da beraberinde getirdi. Diğer partilerde de durum içler acısı. Diğer partilerde de kadın adaylarının sayısı CHP’den farksız değil. 4 kadın belediye başkan adayı çıkan TİP en çok kadın aday çıkan parti olurken, Ak Parti’de adaylar hala belirsizliklerini koruyor. İYİ Parti Antalya’da 7 yerde aday çıkarırken, İYİ Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nesrin Ünal, tek kadın olurken, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Deva Partisi, Demokrat Parti, Zafer Partisi ve Yeniden Refah Partisi hiç kadın aday çıkarmadı.

Kaynak: YAPRAK ÖZER