Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda İçişleri Bakanlığı 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeler sırasında da, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya ilettiği talep dikkatleri üzerine çekti. Arı, Ağrı’nın Doğubayazıt için içme suyu talep etti. Arı, “21. Yüzyıl’da Doğubayazıt genelinde hala su sorununun devam etmesinin ilçe halkını mağdur etmesi yanı sıra çiftçi ve köylüyü ise hem tarım açısından hem de su ihtiyacı açısından mağdur etmiştir. Tarım arazilerinin kuruduğunu, göldeki su borularının havada kaldığını belirterek, artık insanların çiftlikleri bir yana bırakıp su derdine düştüğünü, tarım hayvancılık gelirlerinin yok denecek kadar azaldığını dile getirdi” dedi.

ALTYAPI OLUŞTURULMALI

Av. Cavit ARI; Konuşmasında “Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde Dalbahçe, Seslitaş, Subeşiği, Yalınsaz, Güllüce, Örmeli, Karaşeyh, Sarıbıyık köylerinde uzun zamandır su sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu köylerde önce sulama suyu ve son günlerde de içme suyu sıkıntısı yaşanmaktadır.

 Mevcutta su kaynağı olarak kullanılan Balık Gölü’nün kuruduğu ancak bölgede başka su kaynakları, bunun da özellikle Dalbahçe köyünün kendi içme suyu kaynağı olduğu ama bunları taşıyacak şebekenin ve altyapının olmadığını belirterek, vatandaşımız acilen önce içme suyu; sonra da sulama suyu sorununun çözülmesini bekliyor.” Diyerek Bakan Yerlikaya’ya sorunu direk iletti. BÜLTEN