Güllerin taç yapraklarının damıtılmasıyla birlikte elde edilen gül suyunun faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde bulunan vitamin ve antioksidanlarla birlikte kendine has kokusuyla sık sık tercih ediliyor. Kozmetik alanının yanı sıra ilaç ve gıda sanayisinde de kullanılan gül suyu doğrudan cilde temas edilebilmesinden dolayı cilt bakım rutinlerinin başında yer alıyor.

Binlerce yıldır kullanılan gül suyu, cilt temizliğinin başında yer alıyor. Cilde zarar vermeden temizlemesi ve cilt gerginliğini azaltması için kullanılan gül suyu, egzama hastalığı içinde başvurulan bir ürün. Peki gül suyunun faydaları neler?

Gul Suyunun Cilde Faydalari

GÜL SUYUNUN FAYDALARI

Cildin pH değerine zarar vermeyen gül suyu, akne ve sivilce oluşumunu engelliyor. Tonik olarak kullanılan gül suyu, kozmetik sektörünün en çok kullanılan ürünleri arasında yer alıyor. Gül suyunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İdeal bayram kahvaltısının tüyoları geldi İdeal bayram kahvaltısının tüyoları geldi

Cildi nemlendirir

Ciltteki gözenekleri temizleyerek yağlardan arındırır

Akne ve sivilceleri kurutur

Cildi ölü derilerden arındırır

Mantar ve egzama kaşıntılarını hafifletir

Güneş yanığı yaralarının iyileşme sürecine yardımcı olur

Tıraş olduktan sonra meydana gelen tahrişi önler

GÜL SUYU NASIL KULLANILIR?

Cilt temizliğinde sık sık kullanılan gül suyu, pamuk yardımı ile cilde sürülerek cildin temizlenmesine katkı sağlar. Temizlemenin yanı sıra gül suyu tonik olarak da sık sık kullanılıyor. Sprey şeklinde yüze püskürtülen gül suyu cildin nemlendirilmesine de katkı sağlıyor. Şampuanın içerisine bir miktar gül suyu eklemek saçların daha parlak ve güzel kokmasına neden olur.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN