New Yorklu kimyager olan Robert Chesebrough tarafından 1859 yılında keşfedilen vazelin, kullananlara şifa dağıtıyor. Robert Chesebrough, petrol kuyularında iken ayağına bir maddenin yapıştığını fark eder. Bu maddenin yara ve kesiklere iyi geldiğini fark eden Chesebrough, bu maddeyi ayrıştırarak kullanıma sunmuştur. Birçok soruna faydası bulunan vazelin, cilt bakımında kadınlar tarafından sık sık kullanılıyor. Cilt bakımının yanı sıra yaralar içinde kullanılan vazelinin sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Halk arasında kullanımına sık sık başvurulan vazelin, yaygın şekilde kullanılıyor. Peki vazelinin faydaları neler? Hangi bölgelerde kullanılıyor?

CİLT BAKIMI

Özellikle cildi kuru olanların sık sık kullandığı vazelin cildi nemlendirerek pul pul görüntüden kurtarıyor. Vücutta bulunan çatlaklara ve kuruluğa iyi gelen vazelin, birçok krem ve losyon yapımında kullanılıyor. Sürülen vücutta gün boyu nem sağlayan vazelin vücudun yumuşacık olmasını sağlıyor. Cilde ışıltı ve parlaklık kazandıran vazelin, dirseklerde oluşan kararmaların kurtarıcı oluyor.

Kuru ciltlerin yanı sıra yara tedavisinde de kullanılan vazelin, kanamayı durdurarak yaranın çabuk iyileşmesini sağlıyor. Kuruyan yaralara sürülerek yaranın iyileşme süresinde gözle görülür derecede iyileşme sağlıyor.

Ayaklarında ve topuklarında kuruluk ve nasır şikayeti olanların ilk başvurduğu yöntem olan vazelin ayaklardaki kuruluğu anında alarak yumuşaklık kazandırır. Nasırların üzerine düzenli kullanım sağlandığında nasırları yumuşatarak tedavi etme görevi görüyor.

KURU DUDAK DOSTU

Özellikle kış aylarında sık sık kuruyan dudakların dostu olan vazelin, kadınlar ve erkekler tarafından dudaklara koruyucu olarak sürülüyor. Oluşan dudak çatlaklarına sürüldüğü andan itibaren çatlakların geçmesinde rol oynayan vazelin, dudakları gün boyunca nemli tutuyor. Çatlak bulunmayan dudaklarda kullanılan vazelin ise çatlak oluşumuna engel oluyor. Dudaklarda düzenli vazelin kullanımı sayesinde sağlıklı dudaklara sahip olmak isteyen kadınlar, özellikle gece yatmadan önce vazelin kullanıyor.

KİRPİKLERE MASKARA ETKİSİ

Kış aylarını zinde geçirmek için 5 öneri Kış aylarını zinde geçirmek için 5 öneri

Kısa ve dökülen kirpiklere iyi gelen vazelin, düzenli kullanımda yeni kirpiklerin çıkmasına yardımcı oluyor. Temiz bir fırça yardımı ile gece uyumadan önce kirpiklere uygulanan vazelin yeni kirpikleri çıkarırken var olan kirpikleri de besleyerek uzamalarına yardımcı oluyor. Doğal kirpiklerinin sağlıklı görünmesini isteyenler sık sık vazelinden faydalanıyor.

EL VE TIRNAK BAKIMI

Soğuk havalarda kuruyan eller için kullanılan vazelin, ellerin yumuşacık olmasını sağlayarak sağlıklı bir görünüme kavuşturuyor. Kadınların manikür öncesinde de sık sık kullandığı vazelin, tırnak etlerini yumuşatarak manikür yapımını kolaylaştırıyor. Bunların yanı sıra düzenli kullanımda tırnakları besleyerek sağlıklı tırnaklara sahip olmayı sağlıyor. 

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN