Cola Turka özellikle 2000’li yılların başında Türkiye’de en çok satan içecek markalarının başında gelmekteydi. Ülkemizde çeşitli içeceklere karşı hassasiyet oluşmasından dolayı Cola Turka tekrar gündeme gelmiştir. Bu da akıllara Cola Turka kimin sorusunu getirmiştir. İşte Cola Turka hakkında merak edilen soruların cevapları…

Cola Turka Kimin 3

Cola Turka Kimin?

Son zamanlarda Türkiye’de bazı asitli içecek markalarına karşı hassasiyet olmuştur. Bu ürünleri tercih etmek istemeyen kişiler başka markalara yönelmek istemektedir. Bundan dolayı farklı içecek markaları arayışlarına girmişlerdir.

Cola Turka kimin sorusu merak edilen soruların başında gelmektedir. Cola Turka 2003 yılında Ülker’in de sahibi olan Yıldız Holding tarafından üretilerek piyasaya sürülmüştür.

Cola Turka Hangi Ülkenin?

2003 yılanda piyasaya sürülen Cola Turka yeniden popülerleşmesi ile birlikte hakkında daha çok bilgi edinme ihtiyacı hissedilmektedir. Cola Turka hangi ülkenin sorusu bu konuda merak edilenler arasındadır.

Yıldız Holding bünyesinde piyasa sürülmüş olan Cola Turka bir süre sonra piyasadan çekilmiştir. 2015 yılında ise Japon firması olan DyDo şirketine satılmıştır.

Cola Turka Nerenin Malı?

Günümüzde halen tercih edilen içecek markalardan olan Cola Turka’nın nerenin malı olduğu oldukça merak edilen sorular içeresindedir. İlk yıllarında Türk holding olan Yıldız Holding’e ait olan Cola Turka 2015 yılında Japon içecek firması DyDo’ya satılmıştır. Cola Turka 2016 yılında raflara geri dönmüştür.

Cola Turka Kimin 8

Cola Turka Kime Satıldı?

Yaşanan ceza sürecinin ardından Cola Turka Japon içecek firması olan DyDo’ya satılmıştır. Japon firma, hakların %75’ini satın almıştır. 2016 yılında ise Cola Turka tekrar piyasaya sürülerek satışa çıkartılmıştır.

Dünya kilosu 100 TL olan Mersin meyvesinin peşinde Dünya kilosu 100 TL olan Mersin meyvesinin peşinde

Cola Turka Kime Ait?

2015 yılında gelindiğinde ise Cola Turka, Saka ve Çamlıca markalarıyla birlikte Japon DyDo DRINCO'ya satılmıştır. Günümüzde DyDO DRINCO şirketine aittir.

DyDo Drinco Hangi Ülkenin?

Yaşanan olayların ardından DyDo kimin sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir.  Holdingin yeniden yapılanma kararları kapsamında içecek şirketleri olan Della Gıda, Bahar Su ve İlk Mevsim Mevye Suları’nın büyük bir kısmı Japon içecek şirketi DyDo DRINCO’ya satılmıştır.

Hisse devri sonrasında şirketler Türkiye satışlarını aynı adla aynı şekilde sürdürmeye devam etmiştir. Cola Turka, Çamlıca, Saka Su, Sunny, Maltana, Eskipazar, Flores ve Link markaları ise DyDo DRINCO çatısı altında satılmaya devam etmektedir.

Cola Turka Kimin 7

Cola Turka Neden Battı?

Cola Turka satışa sunulmadan önceki zamanlarda, Coca-Cola %66 ve Pepsi %22,9 pazar payına sahipti. 2005 yılında ise Cola Turka, kola kategorisinde 2. marka olarak yerini almıştı.

2006 yılında Cola Turka, hep beraber temasını işleyen yeni bir imaj kampanyası başlatmıştır. Hollywood'da yaşayan ünlü Türk tasarımcı Emrah Yücel tarafından Cola Turka'nın logosu ve ambalaj tasarımları yenilenmiştir.

Cola Turka bu kadar başarı bir konumdayken bir anda piyasadan kalkması içecek hakkında en çok merak edilenlerdendir. Üretici Holding’in yönetim kurulunda olan Murat Ülker, Cola Turka’nın nasıl battığı şu şekilde anlatmıştır:

"Enteresan bir şey oldu. Sanayi Bakanı babamın arkadaşı olur. İsmi lazım değil. Beni çağırdı Ankara''da konuştuk başbakanlıkta. Dedi ki; ''Murat cebimde bir mektup var. Seni Amerikan Büyükelçisi şikayet ediyor. Sana küçük bir ceza vereceğiz.''

Öyle konuştuk ama kimse dinlemedi. Sonradan ceza yedik. 35 Trilyon küçük bir ceza, bizi ne kadar büyük görüyorlarsa.

Bu şeye benzedi aslında; Yani devletin karışacağı bir işi niye yapıyorsun? Ama yani kola yapana da devletin karışacağı nereden aklına gelir?

Mahkeme 7 sene sonra ''Yanlış'' dedi. İptal etti cezayı. Cezayı ödemedik.

Ama şöyle düşünün değeri 10 trilyon olan bir iş 35 trilyonluk bir ceza 7 sene tepesinde sallanırsa o işe nasıl yatırım yapabilirsiniz”

Kaynak: HABER MERKEZİ