İçinde bulunulan ortam, psikolojiyi etkileyen önemli faktörler arasında. Dağınık bir ortam kötü bir psikoloji yaratırken, düzenli ve temiz bir ortam psikolojiyi iyileştiriyor. Ortamın, psikoloji üzerindeki etkisi nedir, neden önemlidir? İşte detaylar.

Ortam psikolojisi, insanların bulunduğu fiziksel ortamın psikolojiyi nasıl etkilediğini inceler. Yapılan araştırmalara göre düzenli ve temiz bir ortam sağlıklı bir zihin için önemli. Ortam psikolojisi üzerinde yalnızca düzensizlik değil aynı zamanda renkler, ışık ve ses gibi faktörler de etkili.

Çalışma Masası

Renklerin, duygular üzerinde önemli etkileri vardır. Mavi renk daha sakin bir etki yaratırken kırmızı, turuncu gibi renkler uyarıcı, canlandırıcı etkiye sahip olabilir. Mekânın aydınlatması da önemli olan bir diğer faktördür. Doğal aydınlatma, yapay aydınlatmaya göre daha sağlıklı bir ortam yaratır. Bunun yanı sıra doğal ortamların ve doğal renklerin stresi azaltmada önemli etkisi olduğu biliniyor. Ortam içindeki ses, zihnin işleyişini etkileyen bir diğer faktördür. Mekânın sesi, odaklanma açısından önemli. Yüksek gürültülü ortamlarda stres artışı gözlemlenebilir.

Kalp sağlığı için düzenli ve kaliteli uyuyun Kalp sağlığı için düzenli ve kaliteli uyuyun

Dağınık Ortam

MEKANI DÜZENLE İYİ HİSSET

Uzmanlara göre düzensiz ortamın zihin üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için dikkat edilmesi gereken bazı adımlar şu şekildedir:

Dağınık ortamları düzenleyin

Fazla ve gereksiz eşyalardan kurtulun

Etrafı çeşitli raflar ve dosyalama sistemleri ile organize edin

Ortamı kişisel zevklerinize göre kişiselleştirin.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN