DC Comics tarafından yayına alınmış çizgi roman karakterlerinin yer aldığı DC filmleri, günümüzde birçok kişi tarafından büyük bir merakla takip ediliyor ve izleniyor. ABD kökenli olan DC evreni, film izlemeyi sevenlerin ilk tercihlerinden birisi konumundadır. Ancak bu filmlerin belirli bir kronolojik sıralamayla izlenmesi gerekebilir. DC filmleri izleme sırası 2024 güncel bilgilerini sizler için aktarıyoruz…

DC filmleri hangi sıra ile izlenir sorusu film severler tarafından sıkça araştırılıyor. DC evreni izleme sırası ise daha çok kronolojik olarak belirlenmektedir. Superman gibi aksiyon dolu birçok filmin izlenme sırasını sizlere açıklıyoruz. İşte DC izleme sırası 2024 listesi…

Dc Izleme Sirasi 2

DC Filmleri Nedir? Hangi Sıra ile İzlenir?

DC filmleri, DC Comics’in çizgi roman karakterlerine dayalı olarak çekilen canlı animasyon ve aksiyon filmlerini ifade eder. Film tarihi açısından oldukça geçmişe gidebilen bu seri, günümüzde de birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Kronolojik ve sırayla izlenmesi gereken filmlerin hangi sırada izleneceği ise büyük bir merak konusu…

DC filmleri izleme sırası, 1918’de Wonder Woman ile başlayan yolculuğun günümüzde çekilen filmlerle devam etmektedir. Bir döneme damgasını vuran bu filmler, süper kahramanlardan anti kahramanlara kadar pek çok karakter yapısını bünyesinde barındırıyor. Fakat bu serinin uzun olması, kronolojik olarak bazı karışıklıklara yol açabilir.

Bu nedenle DC filmleri izleme sırası kronolojik olarak tespit edilip bu şekilde seyredilmesi, en mantıklı tercih olacaktır. DC filmlerinin izlenme sırasını kronolojik olarak sizlere sunuyoruz. İşte detaylar…

Akra Caz Festivali'nden Fazıl Say'lı Kapanış Akra Caz Festivali'nden Fazıl Say'lı Kapanış

DC Filmleri İzleme Sırası: Tam Liste

DC evreninde pek çok film bulunuyor ve bu filmlerin birçok ortak özelliği bulunabilir. Özellikle Superman, Batman gibi dünyaca ünlü bazı filmler liste içerisinde yer almaktadır. Kronolojik olarak izlemeniz gereken bu filmleri, bazı durumlarda tarihine dikkat etmeden serinin devamı niteliğindeki ikinci ve diğer filmlerle izlemeye devam etmeniz gerekebilir. Bu anlamda DC filmlerinin izlenme sırasını bilmeniz önemlidir.

DC filmleri izleme sırası 2024’te güncel olarak şu şekildedir:

 1. Wonder Woman (1918)
 2. Wonder Woman (1984)
 3. Batman Begins (2005)
 4. Man of Steel (2013)
 5. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)
 6. Suicide Squad (2016)
 7. Justice League (2017)
 8. Zack Snyder’s Justice League (2017)
 9. Aquaman (2018)
 10. Shazam! (2019)
 11. Joker (2019)
 12. Birds of Prey (2020)
 13. The Suicide Squad (2021)
 14. Black Adam (2022)
 15. Shazam! Fury of the Gods (2023)

Toplamda 15 filmden oluşan DC filmleri izleme sırası bu şekildedir. Seriye ait yeni filmlerin eklenmesi söz konusu olacağından dolayı filmler yayınlandıkça eklemeler olabilecektir. Şimdi DC evreni izleme sırasındaki bazı önemli filmleri detaylı olarak inceleyelim…

Dc Izleme Sirasi Wonder Woman

1- Wonder Woman

Bir süper kahramanın köken hikayesini anlatan Wonder Woman filminin yönetmeni Patty Jenkins, başrol oyuncusu ise Gal Gadot’tur. Diana Prince’in aksiyon dolu sahnelerini deneyimlerken aynı zamanda dünyayı kurtarmak adına vermiş olduğu mücadeleye tanıklık edebilirsiniz. Karakterin iç dünyasını etkili bir şekilde yansıtması ise filmi daha da derinleştiriyor.

Wonder Woman, DC filmleri izleme sırası açısından ilk sırada yer almaktadır. Film, güçlü özelliklere sahip bir kadın kahramanın etrafında şekillenmektedir. Günümüzde ise önemli başyapıtlar arasında değerlendiriliyor.

Dc Izleme Sirasi Batman Begins

2- Batman Begins

Batman Başlıyor ismiyle vizyona çıkan filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan yer alıyor. DC filmleri izleme sırasında önemli bir yeri bulunan Batman Begins’in hikayesi ise Bruce Wayne’in anne ve babasının ölümünden sonraki yaşadığı acıyı ve adalet arayışı etrafında şekilleniyor. Karakterin yaşamış olduğu bu duygular etrafında Batman’e nasıl dönüştüğü ise filmin asıl konusudur.

Çizgi roman serilerinden uyarlanan en önemli filmlerden birisi olan Batman Begins, Nolan’ın kendi has tarzı ve Bale’in etkileyici performansıyla DC izleme sırasındaki filmlerde etkileyicilik bakımından zirvede yer alıyor.  

Dc Izleme Sirasi Man Of Steel

3- Man of Steel

DC filmleri izleme sırası için listedeki etkileyici filmlerden bir diğeri ile devam edelim: Man of Steel…

Superman filminin modern uyarlaması olarak yayınlanan ve Zack Snyder’in yönetmiş olduğu Man of Steel, fiziksel ve duygusal olarak güçlü bir karakter ile karşımıza çıkıyor. Man of Steel, Superman’in dünyaya uyum sağlamaya çalışması ve bu süreçte yaşadığı içsel çatışmaları konu ediniyor. Film içerisinde baş kahramanın kimliğini bulma süreci ise eşsiz ve etkileyici bir şekilde işlenmektedir.  

Dc Izleme Sirasi Joker

4- Joker

Joker’in köken hikayesini anlatan ve 2019 yılında yayınlanan Joker filminin yönetmen koltuğunda Todd Phillips, başrolde ise Joaquin Phoenix yer alıyor. DC filmleri izleme sırası listesinde kült sayılabilecek niteliklere sahip bu film, Gotham kentinin sokaklarında bireysel çöküş ve toplumun çürümesini konu ediniyor. Joker, izleyicilerine derin bir karakter çatışması sunması bakımından oldukça önemli filmlerin başında gelmektedir.

Dc Izleme Sirasi Supergirl

5- Superman Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Superman karakteri, film olarak izleyicilerle buluşmasından bugüne kadar büyük ilgi görmüştür. Halen sıkça izlenen filmler ise yoğun olarak ilgi görmeye devam etmektedir. DC filmleri izleme sırasındaki yapımların en önemlisi olan Superman filmleri, daha sonra DC evreninden ayrılarak kendi yolunu çizmiştir.

Superman filmleri hangi sırayla izlenmeli? İşte yanıtı:

 1. Superman (1978)
 2. Superman II (1980)
 3. Supergirl (1984)
 4. Superman III (1983)
 5. Superman IV: The Quest for Peace (1987)
 6. Superman Returns (2006)
 7. Man of Steel (2013)
 8. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)
 9. Justice League (2017)
 10. Zack Snyder’s Justice League (2021)

DC filmleri izleme sırasında gördüğümüz ve sonrasında ayrıca bir seri oluşturan Superman filmlerinin içerik bakımından kısa özetini verelim. Superman, insanlara yardımcı olmak ve dünyadan kötülüğü arındırmak için güçlerini kullanan bir kahramandır. Süper güç, süper hız, uçma yeteneği, termal görüş ve dayanıklılık; en belirgin özelliklerinden bazılarıdır. Güneş ışığından beslenmesi ise güçlerini hiçbir zaman kaybetmemesini sağlar.

Superman’in Lex Luthor adında düşmanı vardır. Bu kişi zeki bir iş ve bilim adamıdır. Superman’e ise özel bir nefret ile takıntılı bir şekilde düşmanlık besler. General Zod, Doomsday ve Brainiac ise Superman’in diğer düşmanları arasındadır.

Dc Izleme Sirasi Suicide Squad

Suicide Squad'dan Sonra Ne Gelir?

DC filmleri izleme sırası 2024 listesi açısından bir diğer önemli film olan Suicide Squad’dan sonra hangi filmin izlenmesi gerektiği merak ediliyor. Suicide Squad, bilindiği üzere 2016 yılında DC evrenine dahil oldu ve sonrasında birçok film çekildi. Suicide Squad’dan sonra ne gelir sorusunun temel yanıtı ise şu şekildedir:

 • 2016 yılında izleyicileriyle buluşan Suicide Squad filminden sonra kronolojik olarak Justice League filmi çekilmiştir. Bu nedenle Suicide Squad filmini izledikten sonra 2017 tarihli olan Justice League’yi izleyebilirsiniz.

Justice League

Sıkça Sorulan Sorular

DC filmleri izleme sırasıyla ilgili olarak sıkça sorulan sorulardan bazıları ve yanıtları şu şekildedir:

1- DC'nin toplam kaç filmi var?

DC evreni izleme sırasında yer alan filmlerin sayısı 15’tir. Ancak DC genişletilmiş evreni gibi farklı listeler oluşturulabildiğinden dolayı film sayısı da değişebilmektedir.

2- Man of Steel filminden sonra ne gelir?

DC filmleri izleme sırasında 2013 tarihli Man of Steel filminden sonra 2016 yılında yayınlanmış “Batman v Superman: Dawn of Justice” filmi gelmektedir

Muhabir: Nihat Toklu