Antalya’nın o projesine 60 milyon 480 bin TL ödenek Antalya’nın o projesine 60 milyon 480 bin TL ödenek

Tokyo Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre küresel ısınma ve iklim değişikliğinin balık boyutlarını küçülttüğü ileri sürüldü. Bu durumda özellikle Antalya gibi deniz kıyısında bulunan şehirlerde yaşayan insanları olumsuz etkiliyor.

Yapılan araştırmada, 13 balık türü incelendiği ve 1982 ile 2014 yılları arasındaki deniz suyu sıcaklıklarının analiz edildiği öğrenildi. Ortaya çıkan sonuçlar ise 1980’lerde ve 2010’larda olmak üzere balıkların vücut ağırlığında iki dönem azalma olduğunu gösterdi. Böylelikle de daha kaliteli balık ürünü elde edilebilmesi açısından harekete geçilmesi vurgulandı.

Balik1 (Medium)

DAHA AZ BESİN ALIYORLAR

Araştırmacılar, küresel ısınmanın okyanusu ısıtmasının yiyecek için daha fazla rekabete yol açtığını ve bunun da balıkların küçülmesine neden olduğunu söylüyor. Daha serin ve besin açısından yoğun su yüzeye çıkamadığı için, balıklar daha az besin alıyor ve bu da büyümelerini olumsuz etkiliyor.

Araştırmada görev alan profesörler, yüksek sıcaklıklar nedeniyle deniz suyunun üst katmanının daha tabakalı hale geldiğini ve iklim değişikliğinin balık göçünü de etkilediğini belirtiyor. Öte yandan küresel ısınmaya çare bulunamadığı takdirde, balık kalitesinde de düşüş yaşanabileceği ifade ediliyor.  

Muhabir: Sercan AYTIŞ/ÖZEL