Meksika’da İshal, nefes almakta zorlanmak, ateş gibi belirtilerle hastaneye başvuran kişide H5N2 kuş gribi tespit edildi. 59 yaşındaki adam hastaneye kaldırıldığı gün hayatını kaybetti. Bu olayın ardından dünyada yeni bir salgın mı yaşanacak paniği başladı. Meksika’daki adamın kuş gribinden ölen ilk insan olarak kayıtlara geçtiği biliniyor.

Kus Gribi-1

BİLİNEN İLK ÖLÜM

Meksika’da 59 yaşındaki bir adam 24 Nisan’da ateş, ishal, nefes darlığı gibi şikayetlerle hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucu adamda (H5N2) kuş gribi tespit edildi. Hastaneye başvuran adam aynı gün hayatını kaybetti. Bu olay kuş gribinden ölen ilk insan olarak tarihe geçti. Haberin dünya çapında yayılmasının ardından DSÖ’den ilk açıklama geldi.

kuş gribi

Olayın ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) salgına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Bu vaka, influenza A(H5N2) virüsüyle enfekte olduğu laboratuvarca teyit edilen ve rapor edilen ilk insan vakası. Meksika’da rapor edilen ilk kuş H5 virüsü enfeksiyonudur. Bu vakada virüsü bulaştıran kaynak şu anda bilinmemekle birlikte Meksika’daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsleri tespit edilmişti. Uluslararası Sağlık Düzenlemelerine (IHR) göre, yeni bir influenza A virüsü alt tipinin neden olduğu insan enfeksiyonu, yüksek halk sağlığı etkisi potansiyeli olan ve DSÖ’ye bildirilmesi gereken bir olay. Mevcut bilgilere dayanarak DSÖ, bu virüsün genel nüfus için oluşturduğu mevcut riski düşük olarak değerlendirmektedir.”

kuş gribi-2

Meksika’da Mart ayında bir çiftlikte kuş gribi tespit edilmiş ancak bu durumun insan sağlığına olumsuz bir etkisi olmadığı söylenmişti. Kuş gribinin çoğunlukla kümes hayvanlarında görüldüğü, bu hayvanlarla yakın temasta olan insanlara da geçme riski olduğu biliniyor.

kuş gribi-3

Burdur’un pırıltı şehri… Kanserle savaş öyküsü yeni bir kent yarattı Burdur’un pırıltı şehri… Kanserle savaş öyküsü yeni bir kent yarattı

Ancak belirlenen ilk ölümde virüs taşıyan kişinin kümes hayvanları ile bir teması olmadığı biliniyor.

KUŞ GRİBİ NEDİR?

Çoğunlukla kanatlı hayvanlarda görülen ve oldukça öldürücü olan kuş gribi tavuk vebası olarak da bilinir. Kanatlı hayvanların tümünde görülebilen kuş gribi hayvanların sindirim ve sinir sistemlerini etkileyen ve ölümcül sonuçlar yaratan bir grip türüdür. Hayvanlarda 1-5 gün arasında kuluçka süresi bulunur. Virüs hayvanların sindirim sisteminde çoğalarak dışkı yı-yoluyla atılır ve bu şekilde salgına döner.

Kus

KUŞ GRİBİ BELİRTİLERİ NEDİR?

Kuş gribine yakalana insanlarda ortaya çıkan belirtiler arasında ateş, kas ağrıları, öksürük, göz iltihabı, kusma, ishal ve nefes darlığı gibi belirtiler görünür.

Kus Gribi Yayiliyor 944872 5 696X387

Kanatlı hayvanlarda ortaya çıkan kuş gribi bu hayvanlarla yakın temasta bulunan insanlara geçmektedir. Şiddetli kuş gribi vakaları insanlar için oldukça tehlikeli durumlar ortaya çıkarmaktadır. Virüse maruz kalan kişilerde ikincil enfeksiyonlar gerçekleşmesi sonucunda zihinsel değişiklikler, organ yetmezliği ve şoka varan sonuçlar görülebilir.

Kus Gribi-4

KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Kuş gribi virüs taşıyan kanatlı hayvanlarla temas etmek, az pişmiş et tüketmek ve hayvanların deri, tüy, dışkı gibi organik kalıntıları ile temas etmek yoluyla insanlara bulaşır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA