Tarihin şahit olduğu en büyük nükleer kaza olan Çernobil faciası yarattığı etkiler bakımından hem insanları hem de doğada geri dönülemez zararlara neden oldu. Kazanın sonrasında ortaya çıkan radyoaktif madde dünyanın en tehlikeli maddesi olarak biliniyor. Bu maddenin yalnızca bir kez fotoğrafı çekildi.

cernobil

DÜNYANIN EN BÜYÜK NÜKLEER FELAKETİ

Çernobil kazası, 1986 yılında Ukrayna'nın Pripyat şehri yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana geldi. Çernobil kazası etkileri bakımından dünyanın en büyük nükleer kazası olması nedeniyle bir felaket olarak anıldı.

cernobill

Koyu kırışık görünümüyle bir filin ayağını anımsatan madde dünyanın en tehlikeli maddesi olarak bilinir.  Oldukça yoğun katmanlı olan bu maddeyi matkapla delmek mümkün değildir. Ancak zırh delici mermilerde kullanılan kalaşnikof tüfeği ile hasar görebilir.

Bu madde Çernobil faciası sonrası oluştuğu dönemden 8 ay sonra keşfedildi. Yapılan araştırmalar sonucunda Fil Ayağı adı verilen bu radyoaktif maddenin saatte 10 bin röntgen veya 5 dakika içinde öldürecek dozlarda radyasyon yaydığı ortaya çıktı.

184010

Çernobil nükleer felaketi sırasında eriyen reaktör çekirdeği ve bu maddeler alt katmanlara sızarak son derece radyoaktif bir maddenin oluşmasına neden oldu. Bu madde oluşumundan aylar sonra keşfedildi. İlk oluştuğu dönemlerde radyasyon miktarı öylesine güçlüydü ki sadece birkaç dakika maruz kalmak ölüme neden oluyordu. Saatte 10 bin röntgen çekmeye eş değer bir radyasyon yayan madde insanların katlanabileceği dozun yüzlerce kat üstündeydi.

Aydın’ın dünyaca ünlü mavi sularına bayrak müjdesi Aydın’ın dünyaca ünlü mavi sularına bayrak müjdesi

Fil Ayagi Nedir

GÜNÜMÜZDE NE DURUMDA?

Fil Ayağı maddesi günümüzde hala radyasyon yaymama devam eder. Geçen yıllar boyunca maddede soğuma meydana gelse de maddeye yaklaşmak son derece tehlikelidir. Bilim insanları bu maddeyi incelemek için uzaktan yönetilen robotları kullanmaktadır. Madde ilk keşfedildiği yıllarda içerdiği radyasyon seviyesi ile birkaç dakika maruz kalanların ölmesine neden oluyordu.

cernobil fil ayagı

Maddenin etkilerini en aza indirmek için çeşitli yöntemlerle koruma altına alınmıştır. Bunlar beton kapsül, yarı güvenlik kapsülü, radyasyon izleme sistemleri gibi yöntemlerdir.  

FİL AYAĞI MADDESİNE YAKLAŞMAK NASIL SONUÇLAR ORTAYA ÇIKARIR?

Dünyanın en tehlikeli maddesi olan ve Fil Ayağına maruz kalmak sonu ölüme kadar giden sonuçlar doğurur. Maddeye maruz kalma derecesine göre bulantı, kusma, deri yanıkları, bilinç kaybı, kanser, DNA hasarı, kalp krizi, inme, katarakt, kısırlık ve ciltte renk değişimleri gibi birçok sonuca yol açar.

S 447Ddecec9043E0479999C1293C40244989B49Bc

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ MADDESİNİN SADECE BİR KEZ FOTOĞRAFI ÇEKİLEBİLDİ

Fil Ayağı isimli bu madde günümüzde hala önemli miktarda radyasyon yayar ve maddeye yaklaşmak ciddi sağlık sorunlarına ve ölüme kadar giden sonuçlara neden olur. Maddenin ilk fotoğrafları tekerlekli kameralar aracılığıyla çekilmiştir. İlk fotoğrafın ardından yıllar sonra ABD Enerji Bakanlığı ekibi Çernobil’i fotoğraflamak amacıyla bölgeye gitmiş ve fotoğraf makinasını zamanlayarak eskisinden daha net yeni fotoğraflar elde etmiştir.  

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA