Dünyaca ünlü Forbes Dergisi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda dünyanın en zengin isimleri belli oldu. Aralarında Bernard Arnauld, Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Larry Ellison ve Warren Buffett’ın bulunduğu o listeye Türkiye’den 27 isim daha eklendi.

Türkiye'den 27 ismin yer aldığı listede, finans, sanayi, teknoloji ve perakende gibi çeşitli sektörlerden isimler öne çıktı. Listede Türkiye’nin dört bir yanından iş dünyasının önde gelen isimleri yer aldı. Peki, Dünyanın en zenginleri listesinde yer alan 27 isim kim? Habere ilişkin detaylar aşağıda…

Para Sayma Yontemleri Ofix Blog

DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ LİSTESİNDE YER ALAN TÜRKLER

Listenin zirvesinde 5,2 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker yer aldı.

Kazancı Holding'in yöneticilerinden Şaban Cemil Kazancı yılında servetine 1 milyar dolar daha ekleyerek listenin 2.sırasında yer aldı.

Listenin 3.sırasında teyzesinin izinden yürüyen, listenin en genç ve en parlak kadın üyelerinden biri olan İpek Kıraç geliyor.

Ipek Kıraç

4.sırada yer alan Koç Holding ailesinin en deneyimli üyelerinden Semahat Sevim Arsel, listede yaş ve sıralama açısından lider konumunu sürdürüyor.

SASA’nın patronu İbrahim Erdemoğlu, 2023 yılında listenin ilk sırasında yer alıyordu. 5,3 milyar dolarlık serveti bu yıl 2.5 milyar dolara gerileyen Erdemoğlu, listenin 5. sırasında yer alıyor.

6.sırada bulunan Rönesans Holding'in öncüsü Erman Ilıcak, küresel arenada 1238. sırada yer alarak inşaat sektöründeki etkisini sürdürüyor.

7.sırada listenin en zengin geniş ailelerinden biri olan, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç'un ailesi de yer alıyor. Rahmi Koç'un liderliğinde, Koç ailesi listede boy gösteriyor.

Selçuk Bayraktar

8.sırada ise SASA'nın liderlerinden Ali Erdemoğlu'nun yer alıyor. Erdemoğlu’nun 2023 yılında 4,5 milyar dolar seviyesindeyken, bu yılın verilerine göre 2,5 milyar dolara düştüğü görülüyor.

Doğuş Holding’in CEO'su Ferit Şahenk listenin 9. sırasında boy gösteriyor.

Chobani Yoğurtları'nın üreticisi Hamdi Ulukaya, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) satış rekorları kıran bu ürünlerle birlikte servetini daha da artırdı. Hamdi Ulukaya'nın girişimcilik ruhu ve başarısı, Chobani markasını uluslararası alanda tanınan bir isim haline getirdi. Ulukaya listenin 10. Sırasında yer alan isim oldu.

Şaban Cemil Kazancı

11. Türkiye'nin en varlıklı kadınları listesinde, adını sıkça duyduğumuz isimlerin arasına bir yenisi daha katıldı. Zenginliği ve iş dünyasındaki başarılarıyla dikkat çeken isimlerden biri olan Filiz Şahenk, dünyanın en varlıklı kadınları arasına girdi.

12. Son üç yılda, LC Waikiki'nin önemli ortaklarından biri olan Mustafa Küçük'ün varlığı 2 milyar dolar arttırdı.

13. Nihat Özdemir'in iş ortağı Sezai Bacaksız'ın serveti bu yıl 2,2 milyar dolardan 1,9 milyar dolara düştü.

Murat Ülker

14. LC Waikiki'nin başarılı patronlarından biri olan Şefik Yılmaz Dizdar, son zamanlarda şirket içindeki önemli pozisyonu ve etkisiyle dikkat çekiyor. Yükselen isimler arasında yer almasıyla, iş dünyasındaki başarı grafiğini de hızla yükseltiyor.

15. Nihat Özdemir’in geçen yılki gerilemelerinin ardından bu yıl toparlandığı görülüyor.

16. ENKA'nın patronu Mehmet Sinan Tara, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da en zengini 1694. zengini oluyor.

17. Geçen yılın listesinde de yer alan enerji sektörünün önde gelen isimlerinden Ali Metin Kazancı, bu yılın yükselen isimlerinden biri olarak öne çıkıyor.

18. enerji, bankacılık, inşaat ve tekstil sektörünün devlerinden biri olan Ahmet Çalık listede yerini korumaya devam ediyor.

19. Bülent Eczacıbaşı, Türkiye'nin önde gelen iş insanları arasında yer alıyor ve ekonomik sahada önemli bir söz hakkına sahip. Son finansal verilere göre, Eczacıbaşı'nın serveti ve sıralaması bir miktar gerilemiş olsa da hala Türkiye'nin en zenginleri listesinde önemli bir konumda bulunuyor.

Listenin 20.sırasında yer alan Hamdi Akın’ın servetinin ise 1,5 milyar dolardan 1,4 milyar dolara gerilediği görülüyor.

Haluk Bayraktar

Faruk Eczacıbaşı gerilemiş olsa da listede Türkiye'nin en zengin 21. ismi olarak yer almaya devam etti.

22. sırada yer alan Mehmet Ali Aydınlar ise sıralamasını ve servetini korumayı sürdürüyor.

Listeye giren sürpriz isimlerden biri de Baykar Teknoloji'nin başarılarıyla tanınan ve şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri (CTO) olan Selçuk Bayraktar oldu. Selçuk Bayraktar servetiyle listenin 23.sırasında olmaya hak kazandı.

24. Doğan Holding'in Onursal Başkanı Aydın Doğan, mal varlığında ve liste sıralamasında düşüş kaydetse de, halen dünyanın en zenginleri listesinde yer almaya devam ediyor.

Deniz Şahenk, mal varlığında kayıplar yaşasa da listenin 25.sırasında varlığını sürdürüyor.

Survivor 21 Nisan Yeni Bölüm Tanıtımı Tv8 yayını izle, Survivor yeni tanıtım fragmanı yayın akışında Survivor 21 Nisan Yeni Bölüm Tanıtımı Tv8 yayını izle, Survivor yeni tanıtım fragmanı yayın akışında

Baykar Teknoloji'nin Genel Müdürü Haluk Bayraktar, teknoloji alanındaki yenilikçi yaklaşımları ve liderlik yeteneğiyle biliniyor. Bayraktar, Türkiye'nin yanı sıra uluslararası arenada tanınan bir iş adamı olarak öne çıkıyor. Başarılı isim, Türkiye listesinde 26. sırada dünyada da 2545. olarak yer alıyor.

Murat Vargı, yıllara meydan okuyarak kariyerinin zirvesindeki yerini korumaya devam ediyor. Vargı, listede 27. sırada bulunuyor.

Muhabir: STAJYER MUHABİR REMZİYE KAYA