Deniz Kalesi olarak da bilinen Kız Kalesi, küçük bir adacığın içerisinde yer alıyor. Mersin’de adını verdiği mahallede yer alan Kız Kalesi, kıyıya 600 metre mesafede yer alıyor. Adada bulunan bir lahite göre 1199 yılında I. Leon tarafından yaptırıldığı biliniyor. Daha sonra 1361 yılında Kıbrıs Krallığı tarafından zapt edilen kale, Bizans ve Ermeniler tarafından karada bulunan kale kadar önem görmüştür. 192 metre uzunluğunda olan mazgal delikleri açılan kalenin suru üzerine üçgen, dörtgen ve yuvarlak biçiminde 8 burç yer alıyor.

EVLİLİK TEKLİFLERİ SUNUYOR

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanan kale, ziyaretçilerine tarihi göstermek için adeta yüzyıllara meydan okuyor. Bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlayan kale, enfes manzaralarını gözler önüne seriyor. Yüzyıllara meydan okuyan duvarları içerisinde yatan efsanesiyle duyanları derinden etkileyen kale, ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor. Temiz deniz havası eşliğinde gezilen kale, romantik evlilik tekliflerine ev sahipliği yapıyor.

KIZ KALESİ’NİN EFSANESİ

Kara Ağaç Destanı Asiye kimdir gerçek adı ne? Özlem Conker kimdir kaç yaşında aslen nereli evli mi oynadığı diziler? Kara Ağaç Destanı Asiye kimdir gerçek adı ne? Özlem Conker kimdir kaç yaşında aslen nereli evli mi oynadığı diziler?

Yüzyıllar boyunca süregelen Kız Kalesi efsanesine göre, çok uzun zaman önce bir kral varmış. Kralın bir tane dünyalar güzeli kızı varmış. Kral çok sevdiği kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya gitmiş. Falcı, kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenmiş. Bunun üzerine kral çok korkmuş ve kızı için bu kaleyi yaptırmış. Bu kalede kızının güvende olacağını düşünen kral, kızına bir gün bir sepet dolusu üzüm göndermiş. Anlatılanlara göre sepetin içerisinde gelen yılan prensesi sokarak öldürmüş.

Ziyaretçilerini hem manzarasıyla hem de efsanesiyle büyüleyen Kız Kalesi, geçen yüzyıllara rağmen dimdik ayakta durmaya devam ediyor. Her gün akın akın gelen ziyaretçilerini hiç bıkmadan usanmadan ağırlayan kale, güzelliği ve ihtişamıyla kartpostallara konu oluyor. ŞEYDA TÜTGÜN

Kaynak: ŞEYDA TÜTGÜN