Yüzyıllardır sofraların baş tacı olan ve her öğünde mutlaka tüketilen temel bir gıda maddesidir. Ülke genelinde esen zam furyasından ekmek de etkileniyor. Vatandaşların yakından takip ettiği zam haberlerine bir yenisi daha eklendi.

Zam haberleriyle gündeme gelenlerden biri de ekmek oldu. Ekmek kaç lira soruları sıklıkla soruluyor. Peki ekmeğe zam mı geldi? Son bilgiler haberimizin devamında yer alıyor.

Ekmek Kac Lira

Ekmek Kaç Lira?

Son zamanlarda fiyatlarda yaşanan dalgalanmalar ekmeği de etkiledi. Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar tüketilen ekmeğin kaç TL olduğu ise vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında bulunuyor.

2024’ün başlangıcından bu yana pek çok şehirde ekmek fiyat tarifesi değişti. Mayıs ayında da farklı illerde farklı ücretler konu oldu. Fırıncıların talepleri ile vatandaşların talepleri doğrultusunda fiyatlar değişirken, halk ekmekteki ekmek ücretleri de merak edildi.

Belediyeler resmi internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden güncellenen fiyatları duyurarak bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor.

Ekmek kaç lira sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir:

  • İstanbul Ticaret Odası’nın mayıs ayı meclis toplantısı sonrasında ekmek fiyatları konusunda da yeni bir karar alındı. İstanbul’da 200 gram ekmeğin fiyatı en az 10 TL oldu.
  • Antalya’da ise 7,5 TL’ye satışa sunulan ekmek fiyatı 10 TL’ye yükseldi. Ekmeğin gramajı da bu doğrultuda 220 grama yükseltildi.
  • İzmir’de en son 5 Şubat 2024 tarihinde İzmir Ticaret Odası tarafından ekmeğe zam geldi ve 200 gram ekmek 7 TL’den 9 TL’ye çıktı. İzmir’de Halk Ekmek fiyat ise 5 TL olarak belirlendi.
  • Başkent Ankara’da ise durum benzer. 200 gram ekmeğin fiyatı 8 TL’den 10 TL’ye çıkarıldı.

NOT: Antalya’da ekmek en son 6 TL iken, 7,5 TL’ye yükseltilmişti. Fakat Antalya’da da artık 1 ekmek kaç TL sorusunun cevabı 10 TL’dir.

Ekmek Kac Lira 2

Ekmeğe Zam Mı Geldi?

Un, girdi maliyetleri, enflasyondaki yükseliş gibi sebeplerle fırıncıların maliyetleri artarken, talepleri de ekmek fiyatının artması yönünde oldu. Son açıklamaların ardından da birçok il ve ilçede ekmek fiyatları yükseltildi.

Örneğin; Bilecik’te 7 liradan satışa sunulan ekmek fiyatına 1 TL zam geldi. Gelen zamla birlikte 200 gram ekmeğin güncel fiyatı 8 TL oldu. 250 gram olan ekmek fiyatı ise 10 TL oldu.

Ekmek fiyatlarının yanı sıra; simit ve poğaça fiyatlarına da zam geldi. 90 gram olan simit ve 80 gram olan poğaça fiyatları ise 10 TL olarak açıklandı.

53 yılın en sıcak 9’uncu martı yaşandı 53 yılın en sıcak 9’uncu martı yaşandı

Ekmek Kac Lira 3

Antalya Halk Ekmek Fiyatı Ne Kadar?

10 Mayıs 2024 itibariyle ekmeğe gelen zam ile birlikte 7,5 TL olan ekmek 10 TL oldu. Antalyalı vatandaşlar ise nispeten daha uygun fiyatlı bir seçenek olan Halk Ekmek büfelerine yöneldi. Şehrin birçok noktasında yer alan Halk Ekmek büfelerinde bir ekmek 4,5 TL’ye satılıyor. Büfe açıldığında ise ekmekler kısa sürede tükeniyor.

Vatandaşların en merak ettiği besinlerden olan ekmek kaç lira sorusunu cevapladık!

Muhabir: Şeyda Tütgün