Çıplaklı ve Akkale Mahallesi’nde iki ay önce elektriklerin yeraltına indirilmesi çalışması başlatılmıştı. Bölgede kazılmadık, cadde ve sokak kalmadı, mahalle sakinleri kazılmalardan dolayı köstebek yuvasına dönen yollara sabrederken geçen gün yağan şiddetli yağmurla kazılan çukurlar suyla doldu.

Son dakika... Antalya'da şok... Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz teleferik kazasından tutuklandı... Son dakika... Antalya'da şok... Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz teleferik kazasından tutuklandı...

Su dolu çukurlar mahallede tehlike yaratırken, açılan kanalların bir bölümü elektrik borularının döşenmesiyle tekrar kapatıldı, bu kez de yolun bir tarafı asfalt diğer tarafı toprak ve çukurlarla dolu olarak öylece bırakıldı.

Defalarca yetkililere ulaşıp sorunu anlatırken, “Biraz sabredin, elektrik sorunu kısa sürede çözülecek” denildiği için o günden beri beklediklerini söyleyen Vatandaşlardan Ayfer Ulus, Abdullah Şahan ve Yusuf Tunç konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“BİRDE YOL SORUNU EKLENDİ”

Akkale ve Çıplaklı arasındaki bölgede yaşayanlara yetkililer üvey evlat muamelesi yapıyor. Bu mahallenin hemen yanında bulunan Palmiye sitelerinin sorunu çözüldü, elektrikleri bağlandı, caddeleri bile yeniden asfaltlandı. Ama bizim bölge maalesef hale aynı. Elektriklerimiz sık sık kesiliyor, voltaj düşüklüğü nedeniyle birçok elektrikli ev aletlerimiz, makinalarımız bozuldu. Elektrik firmasına sorunu anlattık, tamam yeni trafolarla yeni elektrikler direkleri dikeceğiz dediler. Yaklaşık 2 ay oldu. Cadde ve sokaklar kazıldı, elektrik telleri, borular yerleştirildi, üzeri kapatıldı. Ama bağlantı hala yapılmadı.

Sorun devam ediyor. Şimdi elektrik sorununa birde yol sorunu eklendi. Kazılan yerler asfaltlanmadı, öylece bırakıldı. Üstüne bir geçen gün yağan şiddetli yağmurla her taraf göl gibi oldu. Cadde ve sokaklardan geçemez olduk. Birçoğumuz evlerini terk edip, Yakınlarının evlerine yerleşti. Sorun çözülünceye kadar. Antalya’da yakını olmayan nereye gidecek.

Bu mağduriyetimizi kim gidecek. Elektrik firması yolları belediye yapacak diyor, belediyede kim kazdıysa o yapacak diyor. Eski yol kapatıldı, yeni yol açıldı. O da balçık içinde evimize bile gidemiyoruz. Durumumuz içler acısı.

Sorun ise top gibi ortada dönüyor.  Yeni elektrik hatları hala hazırda bağlanmadı, ne yapacağımızı şaşırdık. Bıktık usandık. Hangi yetkiliye gittiysek sabredin. İki ay sabrettik, elektrik ve yol bu, daha ne kadar sabredeceğiz. Burası dağ köyü değil, turizmin başkenti Antalya’nın bir ilçesinin mahallesi.”

6Af2C71F A302 4F62 90B0 C9A95Cb6Fffb

DERS YAPAMAZ HALE GELDİ

Öte yandan elektriklerin gidip gelmesi voltaj düşüklüğü ve sık sık kesilen elektrikler çocuklar ders yapamaz hale geldi kaçıncı yüzyıldayız? Ve akşamları evde deden kalma gaz lambaları yakılıyor.

E059F950 Cd0E 4Cb3 Bd86 Acb8Bdcee460

Mahalle sakinlerinin evinde ısınma ile ilgili klima ve doğal gaz olmasına rağmen voltaj düşüklüğü kullanamadıkları için kömür ve odun sobası yakıp onunla ısınıyor.

1745Eca5 35Bb 4C26 B5E7 Fd0307144Dcf

Elektrik İdaresi yetkilileri, Döşeme altı ilçesinin yeni oluşan ve gelişen bir ilçe olduğunu, her gün yeni bina yapıldığına da dikkat çekti ve mevcut elektrik sistemi ve elektrik trafoları artan talebe yetersiz kaldığı için bölgede elektrik hatları hem yenileniyor, hem de yeraltına indirildiğini, sorunun kısa sürede çözüleceğini ifade etti. Yöre vatandaşlarına, yetkililer bu sözleri iki ay önce de söylemişlerdi.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK