Son yıllarda hızla aratan hastalıklar dünya genelinde insan hayatını tehdit ediyor. Son olarak EVALI olarak tanımlanan hatalık sadece elektronik sigara kullananlarda ortaya çakırken, Amerika’da 17 yaşında bir öğrencide tespit edildi. Akut akciğer hasarına neden olan bu hastalık solunum yolu enfeksiyonları ve akciğere zarar veriyor. Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Dr. Ozan Uzkut elektronik sigara kullanımının kimyasal bir madde olduğunu ve astım, bronşit, koah, kanser gibi akut solunum hastalıklarına neden olduğunu belirtiyor.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINDA RİSK OLUŞTURUYOR

Dr. Ozan Uzkut elektronik sigaranın akut solunum yolu hastalıklarına neden olduğunu ve içerisinde barındırdığı kimyasallarla daha zararlı olduğunu vurguladı. Dr. Uzkut, “Elektronik sigara, kimyasal bir madde olduğu için zaten alerjik astım, bronşit ve KOAH gibi hastalıklara neden olabileceğini biliyoruz. Normal şartlarda içtiğimiz geleneksel sigaralar, nikotin içerdiği gibi birçok zararlı maddeyi de yaymaktadır. Ancak elektronik sigara, özellikle astım, bronşit, koah, kanser bu tür hastalıklara daha fazla yol açtığı için daha zararlıdır. Ülkemizde elektronik sigara satışı zaten yasaktır, çünkü Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor ve bu ürün, geleneksel sigaradan daha zararlı olduğu için yasaklanmıştır. Elektronik sigara içenler, alkol ve açıklığı engellediği için hem alveollerin işlevini engeller hem de hastalık riskini artırır” şeklinde ifade etti.

Öte yandan Dr. Uzkut, KOAH gibi hastalıkları olanlar için bu risklerin daha yüksek olduğunu dile getirerek, “Pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonları her zaman risklidir. Elektronik sigaralar, boğazın bu tür etkilerini algılamadığı için doğrudan akciğerlere zarar verir ve hastalıklara yol açabilir. Normal sigaradan daha fazla zararlı etkisi olduğu söylenebilir” dedi.

PSİKOLOJİK BAĞIMLILIK YARATIYOR

SMA'lı Efe Samet dünyada ilki gerçekleştirdi SMA'lı Efe Samet dünyada ilki gerçekleştirdi

Dr. Elektronik sigara kullanımın yasak olduğunu söyledi. Aynı zamanda gençler arasında yaygınlaştığını ve kullanımının psikolojik bağımlık oluşturduğunu ifade ederek, “Elektronik sigara kullanımının gençler arasında yaygın olduğu bir gerçek. Sağlık Bakanlığı ve doktorlar olarak sürekli bu konuda uyarılarda bulunuyoruz. Elektronik sigara satışının yasak olmasına rağmen, gençler arasında yaygın olarak kullanılmasının bir nedeni, psikolojik bağımlılık oluşturmasıdır. Bu, içerdikleri kimyasal maddelere bağlı olarak değişebilir ve bazıları kimyasal bağımlılık yaratabilir” şeklinde konuştu.

KURTULMAK MÜMKÜN

Son olarak geleneksel sigara ve elektronik sigara bağımlığından kurtulmanın mümkün olduğu söyledi.  Eğer nikotin içeriyorsa, nikotin bağımlılığı için yöntemler bulunabilir. Ancak elektronik sigaralar içerdikleri maddelerin tam içeriği bilinmediği durumlarda, bağımlılıktan kurtulmak daha karmaşık bir süreç olabiliyor ama bırakmak mümkündür” dedi. AYŞEM SİCİM / ÖZEL

Kaynak: AYŞEM SİCİM