671’inci Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde finale Ali Gürbüz ve Osman Kan kaldı. Final güreşleri birazdan başlayacak ve Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılındaki Elmalı Güreşleri Başpehlivanı belli olacak. Bu arada güreş ağası ihalesi 14 milyon 7 bin TL ile geçen yılki ağa Hakan Çetin’de kaldı. Bu arada yarı finallerde bastıran yağmur, güreşçileri etkiledi.

Bu yıl 671. düzenlenen Türkiye’nin en eski er meydanı Geleneksel Elmalı Yağlı Güreşleri devam ediyor. Recep Gürbüz Sahası’nda yapılan güreşlerde tribünler tamamen doldu. Dün 64 pehlivan ile başlayan güreşler, son 8 ile sona ermişti. Bugün ise çeyrek ve yarı final güreşler yapıldı. Biraz sonra ise final güreşleri başlayacak.

Güreş ağalığının rakamını ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek belirledi. Böcek rakamı 14 milyon 7 bin TL olarak belirledi. Geçtiğimiz yılki ağa Hakan Çetin bu rakamı kabul etti ve önümüzdeki yılın da ağası oldu.

Yarı final maçı öncesi açıklamalarda bulunan Başpehlivan Ali Gürbüz, “Dün biraz kura şanssızlığı vardı. 9 kişi kaldığı için iki kişi güreşecekti. Orada ekstradan bir güreş daha yaptım. Başaltı birincisi Enes Doğan ile güreştim. Hep böyle zor rakipler denk geldi. Bugünde 5. Tur bitti, 6. tura gidiyoruz. İsmail Balaban gibi güçlü bir rakiple 2 saat maç yaptık. Çok şükür oradan galip ayrıldım. Şimdi yarı finale kaldık. Bu yıl yeni bir uygulama getirildi. Yarı finalden itibaren burada puanlama kaldırılacak. Zaten zor bir spor yapıyoruz. Bilmiyorum işimiz daha da mı zorlaşacak. Geçen yılki gibi bu yıl da başpehlivan olmak istiyorum” dedi.

Bu arada Elmalı güreşleri twitter’de bir numara oldu. Güreşler sırasında başlayan yağmur, güreşçileri olumsuz yönde etkiledi.

KATILAN BAŞPEHLİVANLAR

Yunus Emre Yaman- Ali Altun Mustafa Doğan Özkaya- İsmail Güzel İsmail Balaban- Osman Özgün Mustafa Taş- İsmail Erkal Abdullah Güngör- Yıldıray Pala Mustafa Kemal Karaboğa- Şahali Kurt Fatih Koyuncu- Enes Doğan Mecit Yıldırım- Onur Şenel Yıldıray Akın- Salih Dorum Furkan Altın- Turan Balaban Ali Yanatma- Salih Erinç Cengizhan Şimşek- Gökhan Arıcı Mehmet Yeşil Yeşil- Bekir Eryücel Özkan Yılmaz- Serdar Yıldırım Serhat Gökmen- Hasan Zeybek Faruk Akkoyun- Yalçın Üncül Nedim Gürel- Süleyman Aykırı Süleyman Başar- Serkan Serttürk Semih Turgut- Hasan Cengiz Ahmet Serbest- Güngör Ekin Hamza Köseoğlu- İbrahim Çoraman Orhan Okulu- Hüseyin Demir Hüseyin Gümüşalan- Menderes Saltık Osman Aynur- Ali Rıza Kaya Ramazan Bircan- Okan Acar Hamza Özkaradeniz- Kaan  Kaya Kürşat Korkmaz- Ünal Karaman Ali Gürbüz- Erkan Ertan Osman Kan- Hüseyin İyican Mustafa Arslan- Recep Taslak Ertuğrul Dağdeviren- Recep Çakır Fatih Atlı- İsmail Koç Mustafa Batu- Ali İhsan Batmaz Yusuf Can Zeybek- Serhat Balcı Ahmet Kavakçı- Arif Akın Recep Kara-

SON 32’YE KALAN GÜREŞÇİLER

Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Ali Gürbüz, Hüseyin Gümüşalan, Recep Kara, Orhan Okulu, Mustafa Taş, Osman Aynur, Kürşat Şevki Korkmaz, Cengizhan Şimşek, Serhat Gökmen, Mustafa Batu, Hamza Köseoğlu, Nedim Gürel, Ali Yanatma, Furkan Durmuş Altın, Yıldıray Akın, Şahali Kurt, Ertuğrul Dağdeviren, Mustafa Arslan, Arif Akın, Yalçın Üncül, Mustafa Doğan Özkaya, Serkan Serttürk, Serdar Yıldırım, İsmail Koç, Hasan Cengiz, Enes Doğan, Yunus Emre Yaman, Osman Kan, Hamza Özkaradeniz, Onur Şenel, Yıldıray Pala, Ali Güngör Ekin,

SON 16’YA KALAN GÜREŞÇİLER

Osman Kan, Yunus Emre Yaman, İsmail Balaban, Enes Doğan, Ali Gürbüz, Yıldıray Pala, Hamza Özkaradeniz, Osman Aynur, Mehmet Yeşil Yeşil, Mustafa Batu, Kürşat Şevki Korkmaz, Serkan Serttürk, Nedim Gürel, İsmail Koç, Orhan Okulu, Hüseyin Gümüşalan, Ertuğrul Dağdeviren

ÇEYREK FİNALE KALAN GÜREŞÇLER

Hüseyin Gümüşalan, Nedim Gürel, Kürşat Şevki Korkmaz, Mustafa Batu, Osman Kan, Yunus Emre Yaman, İsmail Balaban, Ali Gürbüz oldu

YARI FİNALE KALAN BAŞPEHLİVANLAR

Mustafa Batu, Osman Kan, Kürşat Şevki Korkmaz, Ali Gürbüz.

FİNALE KALAN GÜREŞÇİLER

Puanlamasız güreşlerde yarı finalde Ali Gürbüz ile Mustafa Batu, Kürşat Şevki Yılmaz ile Osman Kan karşılaştı. Ali Gürbüz Mustafa Batu’yu 35 dakikada yenerek adını finale yazdırdı. Osman Kan’da rakibini 49. dakikada mağlup ederek adını finale yazdırdı.

Ali Gürbüz – Osman Kan

YENİ BAŞPEHLİVAN BELLİ OLUYOR

Bu arada başaltını kazanacak olan güreşçide Başpehlivanlığa yükselecek. Yarı Finalde Kemal Şahin ile Hasan Güzeller, Seçkin Duman ile de Serhat Elvan karşılaştı. Puanlamaya giden güreşlerde Serhat Elvan’ı yenen Seçkin Duman ile Hasan Güzeller’i yenen Kemal Şahin finale kaldılar.

BAŞ ALTI FİNALİ

Kemal Şahin – Seçkin Duman

YASİN ÇOBAN https://antalyaningundemi.com/