İYİ Parti’de yaprak dökümü sürüyor. İYİ Parti Genel başkanı Meral Akşener’in masadan ilk kalkması ile birlikte başlayan İYİ Parti’deki istifalar sürüyor. Bir ara üye sayısı 30 bine çıkan Antalya İYİ Parti’de şimdilerde bu rakamın 10 binin altına düştüğü konuşuluyor.  Özellikle önce Genel Başkan Akşener’in ittifak olmayacağını açıklaması, ardından da İYİ Parti İl Başkanı Vahdet Afşin Karaca’nın Büyükşehir’de dahil tüm ilçelerden aday çıkaracağını açıklaması kopuşları da hızlandırdı.

Seçmen bazındaki bu sıkıntılar sürerken, asıl bomba Elmalı’dan patlıyor. İddiaya göre Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, CHP’ye geçecek. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile arasının iyi olduğu bilinen Öztürk’ün bu konuyu yakın çevresi ile paylaştığı ileri sürüldü. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, “Öyle bir şey yok. Şu anda zaten ittifak devam ediyor. İttifakların ne olacağı, nasıl olacağı belli değil. Muhtemelen ittifak devam edecek diye düşünüyoruz. Şu anda şuraya geçeriz buraya geçeriz diye bir şey yok. İl Başkanımız belediye başkan adaylarımız hazır dedi ama seçimlere daha çok var. Daha 6 ayımız var. 6 aya kadar çok daha değişiklikler olacağını düşünüyorum. İttifak olmadığı takdirde CHP’ye geçeceğiz diye bir şey düşünmedik. Şu anda İYİ Parti’de devam ediyoruz. Zaman neyi gösterecek hep beraber yaşayıp göreceğiz. Şu anda CHP’ye geçme diye bir düşüncemiz yok. İYİ Parti’de devam ediyoruz” dedi.

CHP’DE İYİ PARTİ’DE İSTİYOR

Genel merkezden Antalya’ya ziyaret için İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi ve Yerel Yönetimler Başkanlığı 6. Bölge Koordinatörü İmren Nilay Tüfekci’nin  Başkan Öztürk’ü CHP’ye geçmemesi için ikna ettiği söylentilerine de cevap veren Başkan Öztürk, “Öyle bir hanımefendi dolaşıyor diye duydum. Ancak bana uğramadılar. Şu anda İYİ Parti’den devam ediyoruz. CHP’den teklif gelirse giderim diye bir şey diyemiyorum. Hiç bilmiyorum. Zaman çok var çünkü. Kimseyi yanıltmak istemem. Nasıl olacak, konusu muhtemelen kasım ayında netleşecek. CHP seçmeni de İYİ Parti seçmeni de beni aday olarak görmek istiyorlar. Muhtemelen iki partimizde adayı Halil Öztürk olarak görmek istiyoruz diyeceklerdir. Tabanda bile bir ittifak olabilir” ifadelerine yer verdi.

HALİL ÖZTÜRK KİMDİR?

Halil Öztürk, 1973 yılında Elmalı’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı.1997 yılında aile şirketi olan Nil Tarım’da iş hayatına atıldı. Öztürk 2003 yılında başladığı siyasi hayatına 2009-2014 yılları arasında İl Genel Meclisi Üyeliği, 2014-2018 yılları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği yaptı. Öztürk, tüm görevlerinden istifa ederek 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde İYİ Parti’den Elmalı Belediye Başkanı seçilmişti. Öztürk evli ve iki kız çocuğu babası.

ELMALI’DA GENEL SEÇİM SONUÇLARI

Geçtiğimiz yerel seçimlerde Halil Öztürk İYİ Parti’den aday olarak belediye başkanı seçilmişti. Öztürk seçimlerde 14 bin 251 oy alırken, rakibi olan Ak Partili Ümit Öztekin 12 bin 77 oyda kalmıştı. Genel seçimlerde ise AK Parti 9 bin 570, CHP 7 bin 212, İYİ Parti 3 bin 785, TİP, Zafer ve Yeşil Sol ise toplamda yaklaşık bin 500 oy aldı. Yani AK Parti adayına karşılık İYİ Parti dışındaki partiler CHP’ye destek verirlerse, burayı İYİ Parti’nin de içerisindeki kopmaları da hesaplarsak kafa kafaya bir seçim bekliyor. Ancak Öztürk’ün CHP’ye geçmesi halinde İYİ Parti’de alacağı oylarla hayli avantaj sağlayacak. YAPRAK ÖZER antalyaningundemi.com